Izmir - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Země
Turecko

Izmir

Okružní plavby Turecko směřují také do přístavu Izmir (dříve Smyrna), které je centrem tureckého pobřeží Egejského moře. Smyrna patřila k nejdůležitějším městům Malé Asie. Je jedním ze sedmi měst, která jsou považována za rodiště slavného básníka Homéra. V 6. stol. př. n. l. byla Smyrna zničena Lýdy a její význam poklesl. Znovuvybudování města nařídil až Alexandr Makedonský. Jeho plány realizoval Lysimachus a město se znovu stalo jedním z nejbohatších míst v Malé Asii. Ve starověku bylo toto město tak krásné, že se římský vládce Marcus Aurelius rozplakal, když zaslechl, že ho zemětřesení srovnalo se zemí. Nachází se zde druhá největší čtvrť bazarů v zemi (po Istanbulu), kde najdete bezkonkurenčně nejlepší šperky. Zde a v jižní části města je nejlepší nabídka koženého zboží od bund až po boty. Jižně od bazaru leží antická Agora postavená ve 4. stol. př. n. l. Alexandrem Velikým.

Vysoko nad městem stojí Kadifekale („Sametová pevnost“). Jedná se o 500 let starý hrad, který tvoří při krásném nočním osvětlení romantickou kulisu tomuto historickému místu. Křesťanský sbor zde existoval již na konci 1. století, což dosvědčuje fakt, že pravděpodobně kolem roku 96 byl do tohoto sboru napsán apoštolem Janem dopis (Zj 2,8-11). Smyrna byla ještě několikrát zničena zemětřeseními a válkami. Dnes je pod jménem Izmir třetím největším městem Turecka.

Izmir

Nejoblíbenější výlety lodních společností:
· Okružní jízda městem za památkami i současností, délka 4 hodiny, orientační cena 55 EUR
· Pergamo – fakultativní výlet s průvodcem, délka 6 hod., orientační cena 65 EUR
· Efes – za starověkými památkami, délka 5 hod., orientační cena 65 EUR

Naše tipy:
Výletní lodě kotví v industriálním přístavu Alcansak. Nedaleko se nachází čtvrť s obchody. Do centra města, zvaného Konak, to je po pobřežní promenádě zhruba 25 minut chůze.

Okružní plavby Turecko, Izmir: