Lisabon - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Země
Portugalsko

Lisabon

Hlavní město Lisabon na březích řeky Teja je plné světla a nejrůznějších zajímavostí. Je zde hrad, kolem nějž město vzniklo, obklopený čtvrtěmi, z nichž dýchá středověk. Tyčí se tu hrdé monumenty připomínající éru zámořských objevů, okouzlují malebné domy zdobené keramickými obklady — azulejos, žluté vozy tramvají překonávají příkré svahy a večerem zní fado zpívané v mihotavém světle svící.

Lisabon je i místem lidových slavností. Nabízí také mnoho příležitostí k nákupu a v noci ožívají břehy Teja diskotékami. Lisabon si oblíbili zájemci o vodní sporty, je tu významný přístav i kotviště výletních jachet. Nedaleko hlavního města, uprostřed bujné zeleně, se nachází Sintra, kulturní poklad zařazený mezi památky UNESCO. Parky plné košatých stromů přímo zvou k vyjížďkám v kočárech tažených koňmi, kolem panských domů a stoletých sídel až ke královskému Palácio dá Pěna, který se jako pohádková ukázka romantické architektury tyčí na samém vrcholu a stále dýchá atmosférou královské rezidence.

V okolí Lisabonu lze najít mnoho dalších míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Je to impozantní klášter v Mafře, kosmopolitní Cascais, přírodní oázu se stoletou flórou v pohoří Serra dá Arrábida, pitoreskní Sesimbru, město Setúbal nebo šlechtické usedlosti v Azeitáo. Na severozápad od Lisabonu ubíhá překrásné atlantické pobřeží, tvořené místy vysokými příkrými útesy nebo plážemi s bílým pískem a průzračnými lagunami. A právě zde, na mysu Cabo dá Roca, má Evropa svůj nejzápadnější bod. V malebných vesnicích na pobřeží, jako je Peniche nebo Nazaré, lze ještě dnes vidět pestré rybářské loďky. Kláštery dále ve vnitrozemí, v Alcobage, Batalhe nebo Tomaru, jsou národními kulturními památkami a svědčí o bohatém historickém děďictví Portugalska. Hrady nad Leirií, Tomarem, Óbidos nebo Santarémem střeží vzpomínky na dobu, kdy první portugalský král Afonso Henriques dobyl tato území porážkou muslimů.

Lisabon

Kam se vydat v Lisabonu

Vaši prohlídku Lisabonu bude třeba přizpůsobit místu, kde zakotví vaše loď. Projděte se krásném a na památky bohatém historickém jádru.

Nejoblíbenější výlety lodních společností z Lisabonu

  • Prohlídka Lisabonu s průvodcem, délka 4 hod., orientační cena 50 EUR
  • Prohlídka Lisabonu tramvají, délka 4 hod., orientační cena 75 EUR
  • Prohlídka Lisabonu a oceanárium, délka 4 hod., orientační cena 65 EUR
  • Sintra a Cascais, délka 4 hod., orientační cena 50 EUR
  • Vinařství v oblasti Arrabida, ochutnávka, délka 5 hod., orientační cena 42 EUR
  • Poutní místo Fatima, celodenní, orientační cena 99 EUR
  • Off-road v okolí Lisabonu, délka 4 hod., orientační cena 65 EUR

Naše tipy pro cestování Lisabonem

Lisabon leží na břehu řeky Teja cca 15 km ve vnitrozemí. Výletní lodě mohou kotvit u různých 3 terminálů:

  • Alcântara - cca 5 km od centra města
  • Terminal do Tabaco poblíž Rocha Conde de Óbidos
  • Terminal de Passageiros de Santa Apolonia

Od všech kotvišť je dobré spojení MHD, rovněž zde operují také autobusy Hop-on-hop-off.

Mapka přístavu Lisabon

Okružní plavby Lisabon, Portugalsko: