Casablanca - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Země
Maroko

Casablanca

Marocká Casablanca (arabsky Dár al-Bajdá) s třemi miliony obyvatel je největším hospodářským střediskem státu. Jsou zde dvě mezinárodní letiště a přístav, patří k největším v Africe. Casablanca byla vybudována ve 2. pol. 18. stol. (na místě města Anfa ze 7. stol., rozbořeného 1468 Portugalci). V roce 1907 byla okupována francouzskou armádou a v roce 1942 obsazena vojsky USA. V roce 1943 se stala místem konání konference F. D. Roosevelta a W. Churchilla a v roce 1961 konference hlav afrických států o neokolonialismu.

Nejvýznamnější pamětihodností města je mešita Hassana II. Ta byla vybudována v letech 1980 až 1993 na počest šedesátin krále Hassana II. Je druhou největší mešitou světa po mešitě v Mekce. Zabírá 2 hektary půdy, částečně získané vybudováním umělého poloostrova v moři. Do modlitebního sálu se vejde 25 000 lidí a na přilehlé nádvoří dalších 80 000. Čtvercový minaret je vysoký 210 metrů a v noci z něj svítí paprsek ukazující směr k Mekce. Mešita byla postavena z celonárodní sbírky, do které přispěli prakticky všichni obyvatelé Maroka, často i nedobrovolně, ale nyní jsou na mešitu všichni patřičně hrdí. U bran přístavu se nachází největší a nejmodernější vlakové nádraží v Africe.

Casablanca

Kam se vydat v Casablance

Rozhodně si nenechte ujít návštěvu mešity Hasana II. (doporučujeme taxi, pěšky cca 30 min.). Další atraktivní turistickou zastávkou je medína, stará část města s uzoučkými uličkami a stovkami obchůdků. Pro návštěvu Rabatu zvolte fakultativní výlet lodní společnosti.

Nejoblíbenější výlety lodních společností z Casablancy

  • Casablanca & mešita Hassana II.- prohlídka města s průvodcem, délka 4 hod., orientační cena 50 EUR
  • Noční Casablanca, délka 4 hod., orientační cena 85 EUR
  • Město Marrakeš s průvodcem, celodenní, orientační cena 130 EUR
  • Město Marrakeš, dvoudenní s noclehem, orientační cena 295 EUR
  • Hlavní město Rabat, délka 5 hod., orientační cena 65 EUR
  • Úrodná nížina Meknes, délka 12 hod. (z toho 8 h. jízdy busem), orientační cena 125 EUR
  • Město Fez, délka 13 hod., orientační cena 120 EUR

Naše tipy pro cestování Casablancou

Centrum města je vzdálené zhruba 1 km od přístavu a lze sem dojít pěšky. Často bývají k dispozici zdarma kyvadlové autobusy. Před lodí je možné si najmout taxi. Asi 5 min. od bran přístavu naleznete zastávku moderní tramvajové městské dopravy. Snadno tak dojedete na oblíbenou a rozlehlou pláž u obytné čtvrti Corniche. (www.casatramway.ma)

Mapka přístavu Casablanca

Okružní plavby Casablanca, Maroko: