Istanbul - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Přístavy
Turecko

Istanbul

Istanbul leží v Marmarském moři, v Bosporské úžině, na pomezí evropského a asijského kontinetu. Město založil jako Nový Řím Konstantin Veliký roku 330. Vžil se název Konstantinopol, přičemž Slované ho nazývali Cargrad. Roku 1453 město dobyli Turci a město se stalo metropolí osmanské říše pod jménem Istanbul. Byl tureckým hlavním městem až do roku 1923.

Bývalé hlavní město tří významných říší, římské, byzantské a otomanské, nabízí dnes úžasnou směsici současnosti a minulosti, moderního a tradičního, což vytváří z Istanbulu jedinečnou turistickou atrakci.

Kam se vydat během kotvení lodi v Istanbulu

Turisty nejnavštěvovanější památky se nacházejí na úzkém zašpičatělém poloostrově, příznačně zvaným Zlatý hor. Můžete si zde téměř bez fronty prohlédnout Modrou mešitu (Sultan Ahmet), sousedící s řeckým hipodromem. Dále se tady nachází majestátní Chrám Boží moudrosti, Hagia Sofia, zbudovaný za Justiniána I. v 6. století. Původně křesťanský svatostánek později Seldžukové přestavěli na mešitu. Celou špici Zlatého rohu však zabírá rozlehlý palácový komplex Topkapi. Krásné zahrady, vyhlídkové altány, harém i sály s vystavenými uměleckými předměty jsou jedinečným zážitkem, na který je ideální si vyhradit alespoň 4 hodiny.

Panorama Istanbulu tvoří stovky štíhlých věší mešit a minaretů, je jich tu kolem tří stovek. Najdete tady také největší ve městě Sulejmanovu mešitu či barokní otomanskou mešitu Laleli. Jeden z největších zážitků v Istanbulu představuje návštěva Velkého bazaru, v jehož orientálních uličkách s tisíci krámky a překřikujícími se obchodníky se dá bloudit celé hodiny. Ve starém istanbulském byzantském přístavu Halic mimo jiné uvidíte Egyptský bazar, kde se prodává koření. Krásný pohled na město nabízí Galatský most.

Nejoblíbenější výlety lodních společností z Istanbulu

  • Super Istanbul, prohlídka všech nejdůležitějších památek, délka 10 hod., cca 165 EUR
  • Modrá mešita, Hagia Sofia a Velký bazar, délka 4 hod., cca 55 EUR
  • Palác Topkapi, délka 8 hodin, cca 110 EUR
  • Projížďka lodí po Bosporu, délka 4 hodiny, cca 50 EUR
  • To nejlepší na Zlatém rohu, délka 5 hodin, cca 65 EUR
Istanbul MSC15003370

Praktické tipy pro přístav Istanbul

Lodě kotví u "Passenger Terminal" ve čtvrti Karakoy (asijská část). K mostu přes Bospor je to blízko tramvají i pěšky (10 min.). Panorama Zlatého rohu, usnadňující orientaci, dobře uvidíte z paluby lodi.

Cesta letecky do přístavu Istanbul:

  • Praha - Istanbul / Ataturk (IST), doba letu 2:35 hod.
  • Vídeň - Istanbul / Ataturk (IST), doba letu 2:20 hod.
  • Vídeň - Istanbul / Sabiha Gokcen (SAW), doba letu 2:15 hod.

Okružní plavby Turecko, Istanbul: