Stockholm - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Přístavy
Švédsko

Stockholm

Hlavní město Švédska leží v místech, kde se 120 km dlouhé členité jezero Mälaren propojuje se zátokou Baltského moře. Stockholm se rozkládá částečně na pevnině, částečně na 13 ostrovech vzájemně spojených mosty. Označuje se za „Benátky severu“ a vlastní město má asi 800 000 obyvatel. Velký Stockholm včetně předměstí - dodávající díky strojírenství, elektrotechnice, elektronice a polygrafii 10 % průmyslové výroby Švédska - čítá kolem 1 500 000 obyvatel.

Zátoka Saltjö umožňuje průjezd lodí až do Stockholmského přístavu, který je v dovozu zboží na 1. místě v zemi. Poblíž hlavních bulvárů Kungsgatan a Drottininggatan tvoří pět osmnáctipodlažních výškových budov nové jádro města. Z jižního nábřeží vede od náměstí Gustava Adolfa podél budovy parlamentu z r. 1905 most k ostrovu Staden, kde je rozloženo Staré město (Gamla Staden). Na předmostí se nachází královský palác ze 17. století.

Dlážděné ulice vedou kolem nejstaršího stockholmského kostela sv. Mikuláše ze 13. stol. k velkému tržišti Stortorget, obklopenému starými historickými domy. Za ním začínají křivolaké uličky Starého města. Ostrov Staden spojuje most se západně položeným ostrovem Riddarholmenem, v jehož kostele jsou pohřbeni švédští králové.

Stockholm - průvodce

Kam se vydat během kotvení lodi ve Stockholmu

Červenou cihlovou radnici z roku 1923 na ostrově Kungsholmem zdobí tři pozlacené koruny ze státního znaku Švédska. Na východním ostrově Djurgardsen stojí nejvíce navštěvovaná skandinávská expozice Vasa muzeum (přes milion návštěvníků ročně). Ukrývá válečnou galeonu Vasa, která se potopila při své první plavbě roku 1628, o 333 let později byla vyzdvižena a zrestaurována. Město skvěle poznáte z vyhlídkového člunu (stanoviště na více místech). Mimo jiné plují též k Drottningholmu, palácovému komplexu královské rodiny. Rozhodně ochutnejte místní speciality: herinky, lososa či losí maso.

05 Stockholm

Nejoblíbenější výlety lodních společností z přístavu Stockholm

 • Muzeum Vasa, městská radnice – prohlídka města s průvodcem, délka 3,5 hod., cca 65 EUR
 • Vodní cesty Stockholmu – výlet člunem mezi ostrovy, délky 2 hod., cca 39 EUR
 • Procházka městem a návštěva ledového baru v hotelu Nordic Sea, délka 2,5 hod, cca 90 EUR
 • Královské sídlo Drottningholm, délka 3,5 hod., cca 60 EUR
24 Stockholm

Praktické tipy pro přístav Stockholm

Ve Stockholmu je více přístavů, lodě Costa kotví obvykle ve Frihamnen. Upřesněte si tedy své molo u lodní společnosti, kde jste objednali plavbu. Do starého města se dostanete městským autobusem 76 (stanice u budovy s písmenem I). Jízdenky lze zakoupit v automatu, platba kartou.

Využijte turistickou kartu StockholmPass. Některé lodní společnosti organizují kyvadlové autobusy - informaci o ceně a možnostech obdržíte na palubě.

Mapka přístavu Stockholm --->

Cesta do přístavu Stockholm

Letecky do Stockholmu

 • Praha – Stockholm Arlanda (ARN): délka letu cca 2 hodiny.
 • Vídeň – Stockholm Arlanda (ARN): délka letu cca 2 a čtvrt hodiny.

Cena transferu letiště – přístav:

 • cca 545 SEK / 1 cesta / osoba – letiště Stockholm Arlanda (ARN)

Autem do Stockholmu

 • Vzdálenost z Prahy: cca 1 500 km podle trasy.
 • Vzdálenost z Bratislavy: cca 1 800 km podle trasy.
 • GPS souřadnice: 59.3456631N, 18.1313244E.
 • Parkování: předání auta přímo v přístavu (auto se odevzdává i s klíčky).

Vlakem do Stockholmu

Hlavní vlakové nádraží je v centru města, terminál dostupný s využitím metra za cca 30 až 45 minut.

Autobusem do Stockholmu

Mezinárodní autobusové linky zastavují u hlavního vlakového nádraží.

Okružní plavby Stockholm, Švédsko: