Palma de Mallorca - Okružní plavby

Palma de Mallorca

V zátoce Badia de Palma leží Palma de Mallorca, správní centrum 150 Baleárských ostrovů, mezi kterými vynikají Menorca, Ibiza a Formentera.

Název města je římského původu a znamená cosi jako „palma vítězství“. Římané zde založili osadu už kolem roku 124 před Kristem. V době, kdy město připadlo křesťanům, začala velká přestavba dosavadních staveb. Maurské hradby byly zesíleny, mešity se přestavěly na kostely, byl položen základní kámen katedrály, jenž je výraznou dominantou Palmy i dnes. Na přelomu 1. a 2. poloviny 14. století se středomořský obchod rozvinul natolik, že se Palma stala světovým přístavem a sídlem námořního obchodního soudu a střediskem kartografie.

Od přístavu je nádherný pohled na katedrálu La Seu a velký park Parc de la Mar. Na náměstí Placa de la Almoina stojí naproti katedrále královský palác Palau de la Almudaina, původně arabský Alcazar. Ve středověku byl rezidencí aragonských a mallorských králů. Klenotem paláce je gotická kaple Capella Santa Ana s nádherným trůnním sálem. Po ulici Carrer del Palau Reial se dostaneme na náměstí Placa Cort, které je srdcem města. Dominuje mu budova radnice (Ajuntament) s renesanční a barokní fasádou.

Ulicí Can Sanc se projdeme ke klášteru sv. Františka, založeném v roce 1232 králem Jakubem I. Aragonským. Jednolodní gotický kostel s mramorovými bočními kaplemi vznikl asi o 50 let později na základech mešity. Zajímavostí je pozdně gotická křížová chodba a ozdobnými sloupy pocházející ze 14. století a patřící k největším na světě.

Pokud se vydáme směrem k moři, narazíme při naší procházce v ulici Carrer Serra na budovu Maurských lászní s mohutným gotickým obloukem. V této ulici jsou i zbytky římských městských hradeb, prezentovány obloukem Arc de la Almudaina. Pokud opustíte Staré město a přejdete ulice Passeig de Mallorca a Rieru, najdete „extra muros“ (za hradbami) krásné vyhlídkové body a zajímavé atrakce jako třeba španělskou vesnici Poble Espanyol, kde stojí na malém prostoru kopie staveb z různých kulturních období a oblastí celého Pyrenejského poloostrova. Skanzen se nachází na ulici Carrer Poble Espanyol. Nad městskou čtvrtí El Terreno stojí uprostřed piniových lesů gotický hrad Castell de Bellver.

Palma de Mallorca - průvodce

Kam se vydat v Palmě de Mallorce

Projděte se po promenádě kolem moře, prokřižujte uličky starého města a v nějaké útulné hospůdce si pochutnejte na lahodné sangrii. Pláže: cca 6 kilometrů od centra na západ v Cala Mayor je 150 m písčitá pláž, na východě od centra se nachází dlouhá písčitá pláž Playa de Palma.

Palma de Mallorca

Nejoblíbenější výlety z Palmy de Mallorcy od lodních společností

  • Prohlídka města s průvodcem, délka 3 hod., orientační cena 30 EUR
  • Noční okružní jízda městem, délka 3 hod., orientační cena 35 EUR
  • Cykloprojížďka historickým centrem, délka 3,5 hod., orientační cena 55 EUR
  • Dračí jeskyně a manufaktura pro zpracování perel, délka 5 hod., orientační cena 55 EUR
  • Dopolední plavba katamaránem, délka 4 hod., orientační cena 55 EUR
  • Zábavní aquapark Western World, délka 5 hod., orientační cena 60 EUR
  • Transfer na pláž, více možností, orientační cena 35 - 70 EUR

Poznámka: jedná se o příklady výletů různých lodních společností.

panorama palma mallorca 090211 1

Praktické tipy pro cestování Palmou de Mallorcou

Lodě kotví ve velkém přístavním terminálu, z lodi je krásný pohled na pobřežní promenádu a katedrálu. Před terminálem jsou zastávky autobusů MHD, které vás rychle přepraví do centra. Procházka po nábřeží směrem ke katedrále zabere asi 30 minut volné chůze.

<---Mapka přístavu Palma de Mallorca

Okružní plavby Palma de Mallorca, Španělsko: