Mahón - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Přístavy
Španělsko

Mahón

Menorca je druhým největším z Baleárských ostrovů o celkové ploše 702 km2. Leží na sever od Mallorcy, jejíž severní pobřeží u mysu Formentor a zálivu Alcúdia je běžně viditelné z jihovýchodu Menorcy (nejkratší vzdálenost je menší než 40 km). Na ostrově žije necelých 70 000 obyvatel a to většinou ve dvou největších městech ostrova Mahón a Ciutadella.

Historie ostrova je mimořádně přitažlivá záhadností svých zachovaných megalitických staveb. O účelu největších z nich, tzv. navet a talayotů v podobě jakýchsi kamenných lodí, se dodnes vedou spory. Ve středověku i v novodobější historii byl ostrov často cílem dobyvatelů pro svoji strategickou polohu i výborné přírodní podmínky pro kotvení a zásobování lodí. Římské a ranné křesťanské osídlení vystřídala nadvláda maurského kordóbského kalifátu, příslušnost k samostatnému mallorskému království.

Pak rychle po sobě následovala několikanásobná turecká, britská a francouzská okupace. V roce 1802 se ostrov vrátil z britských rukou pod španělskou svrchovanost a od roku 1983 je součástí autonomní oblasti Baleárské ostrovy. Nejvyšší vrchol ostrova Monte Toro dosahuje pouhých 360 m nad hladinu moře, ale povrch Menorcy není rovinatý. Zvlněné vnitrozemí a rozeklané pobřeží vytvářejí jedinečný dojem nepokořené přírody. Dlouhé úzké zálivy zvané „Cala“, vřezávající se hluboko do těla ostrova, jsou ukončeny poetickými malými plážemi.

Největší takový záliv vytváří v hlavním městě Mahón (španělsky Maó) velký, přirozeně chráněný a dostatečně hluboký přístav, jakých je ve Středomoří jen málo. Ubytovací kapacity jsou vybudovány jen u některých z těchto zálivů. Po nábřeží přístavu dojdete až ke schodišti, které vede do samého centra města. Čeká vás menší, ale nenáročný výstup. Nad schodištěm se za odměnu můžete pokochat krásným výhledem na jeden z největších přírodních přístavů na světě a na zajímavou secesní fasádu domu po vaší levici.

Poté se vydejte krátkou uličkou na náměstíčko Plaza de Constitució, kde najdete nejzajímavější kostel města Mahónu – Iglesia de Santa Maria, který je zasvěcen patronce města – Panně Marii. Interiér kostela zdobí unikátní varhany, které mají 3 200 píštal, 30 pedálů, 3 klávesnice a 51 rejstříků. Právě tohle náměstí se v době mahónských svátků přeměňuje na hlavní centrum dění. Právě tady nazdobení koně předvádějí své nejodvážnější akrobatické kousky. Z náměstí vedou dvě pěší zóny plné obchodů, kaváren a restaurací. Pokud se snad ve víru „velkoměsta“ a v honu za nákupy ztratíte, vraťte se směrem k moři. S největší pravděpodobností totiž vyjdete na stejném náměstí nebo nad schodištěm u přístavu. Název „majonéza“ – pikantní studená omáčka z vajec, octa a oleje, různě ochucená podle druhu koření a bylinek, pochází od přístavní pevnosti Mahon na Menorce, kde v 18. stol. pro kardinála Richelieu vytvořil místní kuchař krém zvaný „mahonnaise“, později proslulý pod pojmem „mayonnaise“.

Menorca byla pro jedinečnost své přírodní krásy a její zachovalost vyhlášena v roce 1993 biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO.

Nejoblíbenější výlety lodních společností z Mahónu

  • Výlet po ostrově – fakultativní výlet s průvodcem, délka 4 hod., cca 39 EUR
Mahón (750x500)

Praktické tipy pro přístav Mahón

Přístav Mahónu je přírodní 6 kilometrový záliv, kde je místo pro lodě s ponorem až 8 metrů. Z přístavního terminálu do centra města je krátká, i když stoupavá cesta - 107 schodů.

Okružní plavby Mahón, Menorca, Španělsko: