Barcelona - Okružní plavby

Barcelona

Přístavní město Barcelona, hlavní město Katalánska, je s téměř 1 800 000 obyvatel po Madridu druhé největší město Španělska, které je nejen nejvýznamnějším španělským přístavem a největším obchodním a průmyslovým centrem země, ale i město s nesmírnou tvůrčí energií a kulturním zázemím, které nabízí nespočet možností pro milovníky všech druhů umění.

Na známém korzu La Ramblas je i nejzajímavější ze 40 barcelonských tržnic – secesní „La Boquería“, a také pověstná barcelonská opera „Gran Teatre del Liceu“. Pozornost si zaslouží také bývalá královská loděnice, kde dnes sídlí Námořní muzeum. Kotví tu také „Las Golondrinas“ (Vlaštovky) – dvouposchoďové výletní lodě, které od roku 1988 lákají k okružním plavbám po přístavu.

Na přímořské promenádě se tyčí 60 m vysoký sloup s osmimetrovou bronzovou sochou Kryštofa Kolumba. Zvláštní půvab má stará gotická čtvrť Barrio Gótico, kde snad každý dům má svou uměleckou a historickou hodnotu. Vytváří vzácně ucelený soubor staveb s dominující a nepřehlédnutelnou katedrálou sv. Eulálie. Jedno z nejmalebnějších míst Gotické čtvrti je Plaça del Rei (Náměstí krále) s Královským palácem, v němž kdysi dávno sídlila barcelonská hrabata, která přivedla Katalánsko k samostatnosti. Zachoval se z něj jen Velký královský palác s trůnním sálem a kaplí sv. Agáty a přilehlý gotický palác. Nad tím vším se tyčí šestipatrová strážní věž – Rozhledna krále Martina z 16. století.

Na nejelegantnější barcelonské třídě Passeig de Gracia nalezneme secesní skvosty: dům Batlló (č. 43) od Antoni Gaudího, dům Amatller (č. 41) od Josepa Puige i Cadafalcha a dům Lleó Morera (č. 35) od Lluíse Domenecha i Montanera.

Pozornost vzbuzuje i další stavba Antoni Gaudího – dům Mila (lidově zvaný La piedra = kámen). V pohádkovém Guellově parku, jehož návštěvu by turista neměl v žádném případě vynechat, je souznění Gaudího s přírodou snad ještě zřetelnější.

Barcelona - průvodce

Kam se vydat v Barceloně

Většina turistů směřuje na rušnou Las Ramblas, ulici s pěší zónou plnou stánků a živých soch. Klidnější procházku slibuje staré město Barri Gótic. Nejfotografovanější budovou je jistě katedrála Sagrada Familia, dobře dostupný je také park Güell. Děti budou nadšené v aquáriu, muži musí vidět slavný fotbalový stadion.

Pokud si chcete zaplavat, zajeďte si na městskou pláž Barcelonetta autobusem D20 od Komlumbova památníku; od pláže (moll de marina) jezdí taktéž přímý bus k Sagrada Familia za cca 10 min.

Zajímavým tipem je výlet lanovkou na Montjuic, rozlehlý kopec tyčící se hned nad barcelonským přístavem. Obrovský areál nabízí množství kulturních památek, botanických zahrad a prostorů k odpočinku. Od terminálu cesta taxíkem k nástupu na lanovku je za cca 10 EUR.

Výborné občerstvení Tapas za příznivé ceny naleznete na Plaza Royal u Las Ramblas v restauraci La Fonda.

plavba barcelona

Nejoblíbenější výlety z Barcelony od lodních společností

 • Prohlídka Barcelony zaměřená na díla Gaudího, délka 4 hod., orientační cena 62 EUR
 • Okružní jízda městem a stadion Camp Nou, délka 3,5 hod., orientční cena 52 EUR
 • Klášter Montserrat s černou madonou, délka 4,5 hod., orientační cena 42 EUR
 • Barcelona a rytmy flamenga, délka 4 hodiny, z toho Flamenco-Show 30 minut, orientační cena 65 EUR
 • Na pláž do letoviska Sitges, délka 4 hod., orientační cena 32 EUR

Poznámka: jedná se o příklady výletů různých lodních společností.

Barcelona3

Praktické tipy pro cestování Barcelonou

Lodě Costa: přímo od terminálu Palacruceros Costa jezdí do města kyvadlové autobusy (cruise bus) k památníku Kryštofa Kolumba na začátek promenády La Ramblas. Alternativně lze tuto trasu ujít pěšky za cca 20 min, trasa vede přes přístavní most a dále po chodníku podél moře.

Lodě MSC kotví obvykle v Port Vell, který leží ještě centrálněji.

Nalodění může být jednoho z více mol, svou loď uvidíte z mostu. Ve městě operují autobusy City Tour (Hop on - hop off), které se pohybují po několika okružních trasách.

Stránky přístavu: www.portdebarcelona.cat/en/

Mapka přístavu Barcelona--->

Cesta do přístavu v Barceloně

Letecky do Barcelony:

 • Praha - Barcelona / El Prat (BCN), délka letu: 2:25 hodiny
 • Vídeň – Barcelona / El Prat (BCN), délka letu: 2:20 hodiny
 • Cena transferu letiště – přístav – letiště: cca 15 EUR / 1 cesta / osoba – letiště Barcelona (BCN)

Autem do Barcelony:

 • Vzdálenost z Prahy: cca 1 730 km podle trasy
 • Vzdálenost z Bratislavy: cca 1 910 km podle trasy
 • Souřadnice GPS: 41.3588553N, 2.1797742E
 • Parkování: u přístavu

Vlakem do Barcelony:

Vlakové nádraží Estació de França leží v centru, jen kousek od přístavu. Možnost využít shuttle bus k lodi.

Autobusem do Barcelony:

Mezinárodní linky Eurolines zastavují na ulici Ali Bei 80 nebo C. Viriato.

Okružní plavby Barcelona, Španělsko: