Oslo - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Přístavy
Norsko

Oslo

Hlavní město Norska a také přístav Oslo se svým téměř půl miliónem obyvatel je obklopen prstencem zalesněných kopců a je příznivě rozložen na nejsevernějším výběžku Oslofjordu. Město je zároveň největším norským přístavem a mateřským přístavem pro polovinu rozsáhlého obchodního loďstva

OsloMěsto bylo založeno polovině 11. století králem Haraldem Hardrade. Od 14. století, za vlády Hakona V., se stává hlavním městem Norska. K jeho ochraně byla v té době zbudována pevnost Akershus. Oslo bylo několikrát postiženo ničivými požáry. Po požáru v r. 1624 bylo obnoveno za vlády dánského a norského krále Christiána IV. a na dalších 300 let po něm přejmenováno na Christiánii. R. 1815 se stává hlavním městem Norska a v roce 1924 přejímá opět původní název Oslo.

Turistickou atrakcí je proslulý Frognerův park, kde jsou seskupeny pod širým nebem desítky soch a reliéfů známého norského sochaře Gustava Vigelanda. Za zmínku stojí především 17 m vysoký žulový monolit se 121 postavami propletených lidských těl.
Na kopci nad městem se vypíná do výšky 371 m n. m. proslulý Holmenkollen se skokanským můstkem a expozicí Lyžařského muzea.
Na poloostrově Bygdoy (dobře dostupného lodí v rámci MHD) je muzeum vikingských lodí a muzeum norské mořeplavby. Dále je zde muzeum lodi Fram, s kterou bylo podniknuto na přelomu století několik význačných polárních plaveb. V muzeu Kon-Tiki je vystaven vor a papyrová loď Ra II Thora Heyerdahla.

Mapka přístavu Oslo

Kam se vydat v Oslu

Projděte se kolem pevnosti Akershus a pokračujte k radnici s hranolovitou věží, postavené podle plánů architekta Arneberga v letech 1931 až 1950. Příjemnou procházkou dojdete až ke Královskému paláci z 19. století.

Nejoblíbenější výlety lodních společností z Osla

Costa: 2302 Oslo – fakultativní prohlídka města s průvodcem, cca 3 hod. za 45 EUR

Naše tipy pro cestování Oslem

Výletní lodě kotví přímo v centru města, které je snadno dostupné pěšky. Na ostrov muzeí Bygdoy se dostanete lodí, která kotví před radnicí.

Okružní plavby Oslo, Norsko: