Okružní plavby Norsko - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Přístavy

Okružní plavby Norsko

Okružní plavby lodí Norsko si vybírají především milovníci přírody, neboť svébytný ráz krajiny zde charakterizují nádherné scenérie krajiny. Většina turisticky atraktivních míst leží na západním a jižním pobřeží země u Severního moře. Severní polární kraje jsou minimálně osídlené a norská města lákají svou severskou atmosférou.

Dovolená na moři Norsko

Kolem Norska vedou okružní plavby lodí do Severního moře a Atlantiku. Norsko, země Vikingů s vysokým životním standardem a vynikající infrastrukturou, se rozkládá na západní části Skandinávského poloostrova. Moře a voda k němu neodmyslitelně patří.

Horské masivy a hluboko do pevniny zařízlé fjordy doplňují řeky, jezera, vodopády a sytě zelené náhorní plošiny, kde se i v létě krčí zbytky sněhu. Z přístavů se dostanete k mnoha památkám UNESCO, ochutnáte zdravou norskou kuchyni a zažijete atmosféru polárních září.

Norsko   Geiranger 5 (750x499)

Poloha Norska

Délka norského pobřeží je díky hluboce se vinoucím fjordům a ostrovům Špicberky a Lofoty druhá nejdelší na světě (58 tisíc kilometrů). Sousední státy jsou se Švédsko a Rusko.

Základní údaje o Norsku

  • Rozloha: 385 000 km2
  • Počet obyvatel: 5,3 miliónů
  • Hlavní město: Oslo
  • Nejvyšší bod: Galdhøpiggen (2 469 m n. m.)

Plavby výletní lodí Norsko

Norskou metropoli Oslo, která připomíná spíše poklidné městečko, si zamilujete pro její čistotu a spoustu zeleně. Nejmalebnější fjordy a přírodní scenérie naleznete v Geirangeru, Flamu či Hellesyltu. Ikonickým místem jižního Norska je Trolí stezka poblíž Andalsnes vystupující z údolí Romsdal. Pokud netoužíte po ničem jiném než po klidu, naleznete ho na souostroví Lofoty. Zapomeňte na hektiku a nechte se kolébat na vlnách, zasněte se, poslouchejte dovádějící racky a pozorujte velryby. Nejsevernější cíp Evropy Nordkapp, dostupný z Tromso, vyhledávají především pokročilí hosté výletních lodí. Jedinečným zážitkem je fascinující půlnoční sluneční kotouč, který nezapadá za obzor.

Atrakce u pobřeží Norska

Fakulativní výlety lodních společností se zaměřují na plavby vyhlídkovými loděmi po fjordech, panoramatické jízdy krajinou autobusem a vlakem, treky do přírody či výpravy za pozorování velryb a dalších živočichů:

  • severní polární kruh,
  • maják Lindesnes na nejjižnějším cípu Norska,
  • ledovec Briksdal,
  • lanová dráha na Floien,
  • park minerálů Setesdal.
Seznam-Norsko-Geiranger 4

Další články a témata o Norsku

Hlavní sezóna plaveb pro okružní plavby Severní moře probíhá od pozdního jara do počátku podzimu.

Přístavy Norsko

Kristiansand
Oblíbené prázdninové místo jižního pobřeží Norska a významný přístav v ústí řeky Otra. Historické jádro s udržovanými domy má pravidelný půdorys.
Počet (aktivních) plaveb: 9
Ålesund
Klenotnice secesního umění na ostrůvcích v Atlantiku. Výlety směřují do Hjorundfjordu, na horu Sugarlump, do akvária či za tradicemi Vikingů v Giske a Godoy.
Počet (aktivních) plaveb: 8
Åndalsnes
Přístav při ústí řeky Rauma do fjordu Romsdal, 80 km daleko od otevřeného moře. Nenechte si ujít krásné hory v čele se slavnou skalní stěnou Trollstigheimen.
Počet (aktivních) plaveb: 0
Bergen
Druhé největší norské město s proslulou hansovní čtvrtí Bryggen (UNESCO) 15 minut od terminálu. Výlety zahrnují Hardangerfjord, Griegův dům, lanovku na Floien.
Počet (aktivních) plaveb: 8
Eidfjord
Příjemný přístav na konci fjordu stejného jména pod národním parkem Hardangervidda, největším v Norsku. Okolní krajinu charakterizují ledovce a vodopády.
Počet (aktivních) plaveb: 0
Flam
Městečko ve výběžku nejdelšího norského fjordu Sognefjordu. S exkurzí lze poznat Undredal, Voss, Stalheim, horskou železnici Myrdal či horu Halingskarvet.
Počet (aktivních) plaveb: 3
Geiranger
Malý přístav na konci 15 km dlouhého Geirangerfjordu (UNESCO), na dosah vodopádu Sedm sester. Busem lze vyrazit k ledovci Briksda i hoře Dalsnibba.
Počet (aktivních) plaveb: 7
Hellesylt
Malebný přístav v polovině Geirangerfjordu (UNESCO). Blízko je vodopád Hellesyltfossen, nejvyšší norská hora Dalsnibba či farma v Herdalu.
Počet (aktivních) plaveb: 0
Honningsvag
Brána k nejsevernějšímu místu Evropy, mysu Nordkapp. Z přístavu je dostupné centrum, od půlky května do července je ideální ke sledování polární záře.
Počet (aktivních) plaveb: 2
Leknes
Terminál na souostroví Lofoty slabou hodinu chůze od města. Výlety cílí na vikingské muzeum, divoký Trollfjord či rybářskou vísku v Nusfjordu pod štítem Skottinden.
Počet (aktivních) plaveb: 0
Molde
„Město růží“ u fjordu stejného jména. Ukrývá Romsdalovo muzeum a v okolí jeskyni Trollkirka, skalní stěnu Trollveggen nebo turistickou stezku Trollstigen.
Počet (aktivních) plaveb: 1
Olden
Městečko v srdci Nordfjordu pod největším ledovcem starého kontinentu Jostedalbre. Lanovka na Hoven umožňuje výhled na okolní horskou přírodu.
Počet (aktivních) plaveb: 4
Oslo
Lodě kotví v centru s pevností Akershus a Královským palácem. V dosahu jsou muzea Kon-Tiki a vikingských lodí, sochařský Frognerův park i Holmenkollen.
Počet (aktivních) plaveb: 4
Stavanger
Význačný přístav nedaleko slavné skalní vyhlídky Preikestolen a klášteru v Utsteinu. Ve městě je snadno dostupná katedrála a královský palác Ledaal Manor.
Počet (aktivních) plaveb: 6
Tromso
Brána k severnímu pólu. Za vidění stojí moderní Ishavskatedralen, polární muzeum Polaria, meteorologická observatoř i výhled ze Storsteinenu (lanovka).
Počet (aktivních) plaveb: 2
Trondheim
Bývalá metropole u členitého fjordu uprostřed norského pobřeží. K vidění tu je katedrála Nidaros nad hrobem sv. Olafa, Obchodní náměstí a Lidové muzeum.
Počet (aktivních) plaveb: 0

Okružní plavby Norsko