Akureyri - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Přístavy
Island

Akureyri

Na první pohled vypadá Akureyri – druhé největší město Islandu, jako městečko z Alp. V překladu znamená název Akureyri „písečná louka“. Jeho populace činí 15 000 obyvatel. Leží v jednom z nejkrásnějších fjordů celého ostrova – North Coast´s Eyjafjordur Fjord. Vrcholky hor v okolí jsou po celý rok pokryty sněhovou pokrývkou. Tam můžou zavítat milovníci lyžování.

Jedna ze zajímavostí Akureyri je, že je tu snad nejlepší počasí na Islandu, přestože se nachází nedaleko od Arktiku. Letní teploty se pohybují kolem 20 °C. Proto je město oblíbenou víkendovou destinací obyvatel Reykjavíku.

Akureyri je kulturní centrum Islandu. Je tu mnoho muzeí a dalších kulturních zajímavostí. Akureyiri bylo obchodním střediskem. V roce 1602 získalo město dánský obchodní monopol. Ale teprve v roce 1777 tu byl postaven první obytný dům – pro dánského obchodníka Fridrika Lynge. 29. srpna 1862 získalo město status města a začalo se rozvíjet. V současnosti je město také důležitým rybářským centrem – sídlí tu největší rybářská společnost země. Kostel Akureyrarkirkja pochází z roku 1940. Byl postaven z čediče a navrhl ho architekt Gudjón Samúelsson. V kostele jsou opravdu cenné varhany, které se skládají z 3200 píšťal a zdobí je plastika zobrazující život Krista. Na stropě visí loď, která má značit tradici severu. Městu dominuje kostel Logmannshíd, který pochází z roku 1861. Stojí na kopci nad městem. V kostele si můžete prohlédnout předměty ze 17. století.

Nejoblíbenější výlety lodních společností z Akureyri

  • Za krásami severní části ostrova, délka 5 hod., cena cca 105 EUR
  • Botanická zahrada a vodopády Godafoss, délka 3 hod., cena cca 85 EUR
  • Na čtyřkolkách vnitrozemím, délka 7,5 hod., cena cca 280 EUR
  • Projížďka na raftech spolu s pozorování velryb, délka 2,5 hod., cena cca 250 EUR
  • Let nad Arktickým kruhem, délka 3 hod., cena cca 300 EUR

Příklady výletů jsou pouze orientační; aktuální nabídku obdržíte po rezervaci plavby.

Akureyri

Praktické tipy pro přístav Akureyri

Menší lodě kotví u pobřežního mola, které je vzdálené jen kousek od historického jádra. Větší lodě pak kotví v zátoce a přeprava cestujících je realizovaná čluny k molu.

Mapka přístavu Akureyri --->
Konkrétní místo kotvení vaší lodi si vždy ověřte!

Okružní plavby Akureyri, Island: