Bombaj - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Přístavy
Indie

Bombaj

Bombaj je se svými téměř 14 miliony obyvatel šestým největším městem na světě. Město je rozložené na západním břehu Indie na 6 ostrovech Arabského moře a je hlavním městem státu Maháráštra. Osídlení místa rybářskou kastou je datované už od 2. století př. n. l. Velký rozkvět města nastal až v 17. století, kdy zde působila Východoindická společnost. Bombaj sehrála i důležitou úlohu v osamostatňování Indie, často zde pobýval Mahátma Gándhí, čelný bojovník za svobodu Indie, která byla dosažena roku 1947.

Současná Bombaj je živé, barevné a pulsující místo s přátelskou atmosférou a fascinující historií. Městské jádro je tvořené nádhernými viktoriánskými domy, jaké nenajdete nikde jinde v Asii. Na každém rohu narazíte na nějaký chrám, klášter, mešitu či jinou náboženskou stavbu.

Turisté často míří na ostrov Colaba, kde stojí brána Gateway of India z 20. let minulého století. Mešita Haji Ali Dargah na malém ostrůvku vznikla na popud mystika Haji Ali. Dále doporučujeme navštívit soubot 7 jeskyní Elephanta (UNESCO) s malbami z 6.-7. století, zasvěcených hinduistickému bohu Šivovy. Nachází se zde velké množství středověkých kamenných rytin i soch, většinou s vyobrazením některé z mnoha podob Šivy.

Kam se vydat v Bombaji

Prodej drobných suvenýrů jako jsou vyřezávaní sloni či obrázky malované na umělém hedvábí naleznete na Colabě, což je luxusní nákupní zóna poblíž Gateway of India. Na Colabě patří k dobrému bontónu zajít na oběd nebo na skleničku do Leopold Cafe, navštěvovaném hlavně cizinci.

Nejoblíbenější výlety lodních společností z Bombaje

  • Bombaj – okružní jízda I, délka 8,5 hod., cca 99 EUR
  • Bombaj – okružní jízda a jeskyně Elephanta, délka 8,5 hod., cca 99 EUR
  • Jeskyně Elephanta, délka 5 hod., cca 55 EUR
Bombaj (750x500)

Praktické tipy pro přístav Bombaj

Výletní lodě kotví u mola Ballard Pier poblíž Navy Yard. Do města to je 10 minut jízdy. V areálu přístavu není povolen volný pohyb, lodí společnosti poskytují autobusy pro transfer hostů k bráně přístavu. Ve vstupním terminálu naleznete toalety, salonky, obchody a další příslušenství. Taxi stojí před branami, o ceně je nutné smlouvat; počítejte však s tím, že jako cizinci zaplatíte vždy více.

Okružní plavby Bombaj, Indie: