Helsinki - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Přístavy
Finsko

Helsinki

O založení města Helsinky rozhodl roku 1550 švédský král Gustav I. Vasa. Jako přístav měl konkurovat prosperujícím východobaltským hanzovním městům. V průběhu napoleonských válek bylo Finsko roku 1809 postoupeno Švédským královstvím Rusku. V roce 1812 se Helsinky stávají hlavním městem země namísto dosavadního Turku. Zanedlouho poté se z Turku do Helsinek přeneslo i sídlo univerzity. Po ničivém požáru z počátku 19. století, který téměř zničil starou zástavbu, začala výstavba řízená architektem Ludwigem Englem, která vtiskla městu klasicistický vzhled. Kvůli dlouholetému začlenění do Švédského království přibližně čtvrtina obyvatel dodnes hovoří švédsky.

Hlavní město Finska je i největším průmyslovým a obchodním centrem země. Jeho přístavem prochází polovina finského dovozu. Jsou zde důležité loděnice, strojírenské a dřevozpracující závody, je zde největší porcelánka v celé Skandinávii (značka Arábia).

Kam se vydat během kotvení lodě v Helsinkách

Dominanta města, luteránský dóm sv. Mikuláše s mohutnou kopulí, stojí na nevysokém žulovém masívu. Z jeho schodiště vedoucího na náměstí je výhled na město i přístav. Západní stranu náměstí uzavírá budova univerzity. Živé tržiště Kauppatori na severním konci přístavní zátoky uzavírá Englům Městský dům. Na západ se táhne jedna z nejkrásnějších tříd města, na které je další Englův palác s vládními slavnostními sály, výstavnými veřejnými budovami a četnými obchody. Uprostřed třídy má pomník básník J. L. Runeberga, autor finské státní hymny. Na konci této třídy je švédské divadlo z konce 19. století. Finské divadlo bylo postaveno v roce 1901.

Olympijský stadión z roku 1938 byl dějištěm mnoha úspěchů našich sportovců při letních olympijských hrách v roce 1952. V moderní, nově postavené hale Finlandia se v roce 1975 uskutečnila schůzka představitelů evropských států, USA a Kanady o evropské bezpečnosti. Obytné moderní čtvrti, jako Stapiola a Otaniemi, jsou citlivě zasazené do přírodního prostředí.

Nejoblíbenější výlety lodních společností z přístavu Helsinky

  • Okružní jízda městem s průvodcem, délka 4 hodiny, cca 65 EUR
  • Helsinkami na kole, délka 3 hodiny, cca vč. půjčovného 55 EUR
  • Helsinky a tradiční farma Savijärvi, délka 4 hodiny, cca 65 EUR
  • Výletní lodí mezi helsinskými ostrovy, délka 2,5 hod., cca 55 EUR
Helsinky

Praktické tipy pro přístav Helsinky

Lodě mohou kotvit na dvou místech:

  • Ze South Harbour - Katajanokka (lodě Holland, Seabourn) je náměstí Market Square dostupné pěšky.
  • Z terminálu West (lodě MSC, Costa) je to do města cca 3 km, využít lze MHD (tramvaj či čluny).

Lodní společností nabízejí i kyvadlovou přepravu (shuttle busy) do města a zpět. Ve městě se po okružních trasách pohybují autobusy City Tour (Hop on - hop off).

Mapka přístavu Helsinky --->

Okružní plavby z Helsinek, Finsko: