Dubrovník - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Přístavy
Chorvatsko

Dubrovník

Od 7. do 19. stol. byl Dubrovník jediným svobodným městem na chorvatském Jadranu. Dubrovník s jeho překrásnými uličkami zařadila organizace UNESCO na seznam památek světového kulturního dědictví. Obzvláště zajímavá je nejstarší lékárna v Evropě z roku 1317 ve františkánském klášteře. Nachází se zde také gotický palác Sponza za 16. stol., bývalá mincovna a pozdější celnice (dnes muzeum). Dubrovník měl také silné loďstvo, sestávající z 200 námořních lodí a přes 5 000 námořníků.

Staré město Dubrovník byl založen asi v první polovině 7. stol., po úpadku blízkého Epidaurumu, na místě, kde v současnosti stojí město Cavtat. Již koncem 8. stol bylo obklopeno zdí. Počátky plánované konstrukce se datují zpět do 13. stol. Hlavní tepnou je ulice Placa, dříve označována jako Stradun, která se stala se městskou „páteří“ a centrem města. Začíná u kašny kryté plochou kopulí, nazvanou podle stavitele Onofria della Cava a postavené r. 1444. Byly zde postaveny nové veřejné budovy, kostely a paláce. Rostoucí ekonomická síla, vzkvétající literatura, malířství a věda pozvedly kulturní úroveň Dubrovníku. Jádro starého města obklopuje výtečně dochovaná zeď, která má ve světě pouze několik konkurencí. Měří kolem 2 km, v některých místech je až 20 m vysoká. Obranný systém zahrnuje tři kulaté a dvanáct pravoúhlých tvrzí, pět věží, dvě rohová opevnění a rozlehlou pevnost. Město chrání velkolepá pevnost Revelin na východě a pevnost Lovrijenac na západě.

Kam se vydat během kotvení lodi v přístavu Dubrovník

Své poznávání Dubrovníku můžete začít na náměstí Pile, odkud se snadno dostanete do starého města. Rozhodně si nenechte ujít procházku po městských hradbách, na které vstoupíte 3 branami, u kterých se platí vstupné. V gotickém slohu, později doplněném řadou renesančních prvků, je Knížecí palác z poloviny 15. stol., který je snad nejkrásnější stavbou města. Mezi zajímavosti patří i Dominikánský klášter ze 14. – 15. stol., který se pyšní Tizianovým obrazem Maří Magdalény. Další obrazy Tizianovy školy a díla vlámských mistrů jsou v Dómu s bohatou klenotnicí.

Nejoblíbenější výlety lodních společností z Dubrovníku

  • Dubrovnik – prohlídka města s průvodcem, více variant, orientační cena 45 EUR
  • Koupání na pláži Sv. Jakov, délka 4 hod., orientační cena 45 EUR
  • Sportovní výlet v mořském kajaku, délka 4,5 hod., orientační cena 50 EUR
  • Medjugorje, místo zjevení Panny Marie, délka 10 hod., orientační cena 70 EUR
Dubrovník

Praktické tipy pro přístav Dubrovník

Lodě kotví buď na širém moři a transfer na pevninu se realizuje v člunech do starého přístavu.

Větší lodě kotví v přístavu Gruz při nábřeží Obala Ivana Pavla II., vzdálenost do centra je cca 2,5 km.
Přímo proti terminálu jsou zastávky místních autobusů, které odjíždějí do města zhruba každých 10 minut.

Plavby Dubrovník, Chorvatsko: