Kotor - Okružní plavby

Kotor

Menší černohorské město Kotor se rozkládá v nejzazším cípu zálivu Kotor, který je považován za jeden z nejkrásnějších v Evropě. Reliéf 28 km dlouhého zálivu, obklopeného vysokými hradbami pohoří Lovcen, připomíná spíš norský fjord, i když se ve skutečnosti jedná o zatopený říční kaňon. Kotorský záliv (Boka Kotorska) se dále větví do do 4 menších zálivů.

Vznik Kotoru se datuje do 7. století, v té době plnil funkci důležité byzantské pevnosti. Strategicky významné místo během staletí ovládali Srbové, bosenští králové, Benátská republika, Rakousko a další. Ve 20. století byl začleněn do Jugoslávie, od roku 2006 je součástí samostatného státu Černá Hora (Montenegro).

V historické části města naleznete skvěle zachovanou síť středověkých uliček a spoustu kostelů, vše je chráněné pevností svatého Jana a mohutnými městskými hradbami. Díky skvěle zachovalým památkám je Kotor i sousední Perast zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kam se vydat v Kotoru

Projděte se malebnými uličkami Starého Kotoru a prozkoumejte 3 městské brány. Při toulkách městečkem narazíte také na románský kostel Sv. Lukáše, kde se podívejte na krásné pravoslavné ikony.
Krásný pohled na záliv je z vyhlídky, kam vede zpoplatněná cesta z centra města; výstup je však celkem náročný.

Nejoblíbenější výlety lodních společností

  • Historický Kotor a Budva, délka 3 hodiny, orientační cena 55 EUR
  • Barokní město Perast a Kotor, délka 4 hodiny, orientační cena 55 EUR
  • Relaxace na pláži Jaz, délka 4 hodiny, orientační cena 39 EUR
  • Vyhlídková plavba zátokou Kotor do městečka Perast, délka 3,5 hod., orientační cena 50 EUR
  • To nejlepší z Černé Hory - autobusem, délka 4 hodiny, orientační cena 60 EUR
Kotor (750x400)

Naše tipy

Menší lodě kotví u pobřežního mola, které je vzdálené jen kousek od historického jádra. Větší lodě pak kotví v zátoce a přeprava cestujících je realizovaná čluny k molu. Pro prohlídku města a blízkého okolí je možné využít vyhlídkové autobusy (Hop on - hop off).

Mapka přístavu v Kotoru

Okružní plavby Kotor, Černá Hora: