Sydney, největší australské město a hlavní správní středisko Nového jižního Walesu, se rozkládá na jihovýchodě kontinentu u břehů Tasmanova moře (součást Pacifiku). Jeho rozlehlá aglomerace vyrostla podél mimořádně členitého ústí řeky Parramatta na území ohraničeném Hawkesbury River na severu, pohořím Blue Mountains (UNESCO) na západě a Královským národním parkem na jihu.
Objevitelem oblasti Sydney se stal v roce 1770 legendární James Cook, ovšem její kolonizaci provedl až kapitán Arthur Phillip o 18 let později. V zátoce, nazvané dle britského ministra vnitra Thomase Sydneyho, založil 26. ledna (dnes australský státní svátek) trestaneckou kolonii. V průběhu 19. století, kdy městu vládl i bývalý kapitán lodě Bounty guvernér Bligh, se ze Sydney stalo ekonomické i kulturní centrum země.
Dnes je Sydney synonymem pro multikulturní metropoli s vlastní čínskou čtvrtí a takřka nekonečným množstvím zajímavých míst a událostí, kterým vévodí letní olympijské hry z roku 2000. Z mnoha atrakcí vyčnívají zábavní parky Sega World Sydney a Luna Park (ovšem jen výjimečně otevřený), akvárium s prosklenými tunely či Panasonic IMAX Theatre s největším promítacím plátnem na světě.
Terminál pro velké dopravní lodě se nachází ve čtvrti Rocks v malé zátoce, která je součástí největšího přírodního přístavu světa Port Jackson (Sydney Harbour). Je to přímo mezi budovou Opery (UNESCO) a mostem Harbour Bridge, na dosah všem dalším důležitým památkám. Asi 400 metrů od něj je zastávka vlaku i autobusů.