Výběr plavby - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Plavby-info

Výběr plavby

Rozhodnout se pro první plavbu lodí je velká věc, ale neméně důležitý je výběr plavby. Kam? Kdy? Jakou loď? Jakou kajutu? Dobrá volba rozhodne především o vaší spokojenosti s dovolenou na moři. Pokud se budeme inspirovat rčením, že není špatné počasí, ale jen špatně oblečený člověk, tak je dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. S plavbami máme mnohaleté osobní zkušenosti a naši cestovní konzultanti vám s výběrem rádi pomohou.

Destinace

Plavby lodí jsou pořádány v turisticky atraktivních oblastech na mořích a oceánech celého světa. Většina plaveb je v délce jednoho týdne a začíná a končí ve stejném přístavu (od toho termín okružní plavby). Nabídka je ale velmi široká a tak se můžete plavit na krátkých několikadenních plavbách, ale i na plavbách delších, trvajících dva i více týdnů. Na některých trasách se loď přemisťuje z jedné oblasti do jiné a plavba tak začíná a končí v jiných přístavech (též poziční plavby nebo přeplavby).
Nejoblíbenější oblasti plaveb jsou ve Středomoří a v severní Evropě, nejoblíbenější exotickou destinací je Karibik a též trasa z Dubaje v oblasti Arabského poloostrova. Stále častěji se Češi i Slováci vydávají i na trasy plaveb na Havajské ostrovy, do Indického oceánu, na Aljašku, do jihovýchodní Asie a oblastí Austrálie, Nového Zélandu a Tichomoří. Třešničkou na dortu nabídky je tříměsíční plavba kolem světa.

Období vhodná pro návštěvu

Oblast
Termín plaveb
Hlavní sezóna
Vedlejší sezóna
celoročně
květen až září
říjen až duben
květen až září
červen až srpen
květen, září
celoročně
listopad až duben
květen
červenec, srpen
prosinec až duben
prosinec až březen
celoročně
říjen až únor
březen až září
květen až září
červen až srpen
květen, září
celoročně
prosinec až duben
květen, červen
červenec, srpen
září až listopad
říjen až duben
listopad až březen
duben, říjen
celoročně
květen až říjen
listopad až duben
RCI SplendourSantoriniF Splendour of the seas, santorini, greece

Lodní společnost a loď

Vybrat si správnou lodní společnost a loď je neméně důležité. Plavba na starší a menší lodi na zajímavé trase může být pro někoho lepší než pobyt na velké lodi s mnoha atrakcemi a několika tisíci pasažéry na palubě a naopak. Říká se, že neexistuje dobrá nebo špatná plavba, ale spíše vhodná nebo méně vhodná pro určitý typ cestovatele.

Lodě můžeme dělit na

Velké lodě pro 1 750 až 6 500 pasažérů: plovoucí prázdninové resorty, převaha balkonových kajut, mnoho společenských prostor, bohatá nabídka zábavy, atrakcí a volnočasových aktivit, mohou se tvořit fronty u jídla nebo při naloďování a vyloďování. Vhodné pro rodiny s dětmi nebo páry mladšího, středního, ale i staršího věku, kterým vyhovuje rušný, městský způsob života.

Středně velké lodě pro 750 až 1 750 pasažérů: spíše plovoucí hotel se zázemím, méně společenských prostor, menší důraz na zábavu a aktivity na lodi, lepší orientace na lodi, klidnější prostředí, zajímavé trasy s návštěvou míst, kam se velké lodě nedostanou. Vhodné pro páry středního a staršího věku, kteří dávají při přednost klidnějšímu prostředí.

Malé lodě do 750 osob: spíše plovoucí dobrá restaurace, důraz na kvalitu služeb a jídla, komorní prostředí, ve kterém se snadno a rychle orientujete, velmi zajímavé trasy plaveb, málo společenských prostor, omezená zábava. Spíše vyšší ceny plaveb než na velkých lodích. Vhodné pro kohokoliv, kdo dává přednost spíše individuální než masové turistice.

Lodní společnosti můžeme dělit na

Oblíbené

Costa: plavby v italském stylu po Středomoří, v severní Evropě, Karibiku a dalších exotických destinacích, ale i plavba kolem světa, středomořská kuchyně, temperamentní zábava, animační programy, orientace na evropské zákazníky, vhodné pro rodiny, děti platí jen přístavní poplatky.

MSC: služby, zábava i stravování v italském duchu, vhodné zejména pro rodiny s dětmi, děti cestují mimo hlavní sezónu zcela zdarma.

Carnival: plavby především v oblasti Severní Ameriky a Karibiku, důraz na zábavu (Fun ships) a kvalitní služby, orientace na severoamerickou klientelu, vhodné pro cestovatele, kterým vyhovuje nebo chtějí poznat americkou zábavu a způsob života.

Norwegian Cruise Line: plavby po celém světě, důraz za neformálnost (Freestyle Cruising), velké možnosti stravování. Vhodné pro aktivní cestovatele všeho věku i rodiny s dětmi.

Royal Caribbean International: plavby po celém světě, elegantní interiéry a kvalitní služby, inovativní flotila lodí s množstvím originálních atrakcí, aktuálně provozují největší lodě na světě. Vhodné pro páry i rodiny s dětmi, které ocení kvalitní služby, jídlo a velké množství zábavy a atrakcí.

Prémiové

Princess Cruises: plavby po celém světě, středně velké a velké lodě, orientace na severoamerickou klientelu, decentní prostředí, kvalitní služby.

Holland America Line: klasické středně velké i velké lodě na trasách po celém světě, velmi kvalitní služby na lodi. Vhodné pro páry středního a staršího věku.

Celebrity Cruises: plavby po celém světě na středně velkých a velkých lodích, důraz na velmi kvalitní jídlo a služby. Vhodné pro náročné cestovatele, kteří ocení vysokou kvalitu za dobrou cenu.

Luxusní

Cunard: společnost s velkou námořní tradicí, velké moderní luxusní lodě, ale v klasickém britském stylu, formální prostředí, plavby kolem světa, poslední pravidelná lodní linka do New Yorku na lodi Queen Mary 2.

Azamara Club Cruises: plavby na 2 malých lodích na zajímavých trasách s návštěvou přístavů, kam se velké lodě nedostanou, špičková kvalita služeb a jídla v interiérech luxusního country clubu, cenově nejdostupnější z luxusních společností.

Seabourn: exkluzivní cestování na malých lodích a luxusních jachtách, nekompromisní all inclusive kvalita pro nejnáročnější zákazníky.

plavby Seaborn

Ubytování na lodi

Kvalitu vaší dovolené na moři zásadně ovlivníte výběrem ubytování. Kajutu si vybíráte z několika kategorií – vnitřních bez okna, vnějších s oknem či balkonem a lépe vybavených a prostornějších apartmá. Všechny kajuty mají vlastní koupelnu se sprchovým koutem a záchodem, apartmá vyšších kategorií i s vanou. O kajutu pečuje po celou dobu plavby kajutový steward.

Vnitřní kajuty bez okna jsou nejmenší a jsou nejlevnější volbou. Lze je doporučit jen těm, kteří se chodí do kajuty jen vyspat, kterým nevadí uzavřené prostory, a tedy netrpí žádnou formou klaustrofobie a těm, kteří jsou náchylní ke kinetóze neboli mořské nemoci, a dále těm, kterým nevadí probouzet se do úplné tmy.

Kajuty s oknem vám poskytnou denní světlo a výhled na moře, případně pevninu a navštěvované přístavy. Kajuty bývají vybaveny buď tradičním malým kulatým okénkem, na velkých moderních lodích větším oknem. Okna nejsou otevíratelná.

Kajuty s balkonem poskytnou větší a komfortnější prostor, navíc obohacený o privátní balkon. Váš zážitek z plavby umocňují již jen otevřené dveře nebo přímo odpočinek v soukromí balkonu, kde lze například i posnídat. Vlastní balkon oceníte zejména při plavbě podél pobřeží nebo kolem ostrovů. Oblíbené jsou zejména kajuty na zádi, které poskytnou závětří a pohled na bílou brázdu za lodí.

Suites neboli apartmá jsou nejprostornější a nejluxusněji vybavené kajuty na lodi. Většinou mívají oddělenou ložnici a obývací část, někde jenom opticky, na některých lodích skutečně. Kromě lepšího vybavení a koupelny s vanou můžete očekávat i lepší služby včetně přednostního nalodění.

Carnival Breeze 8S Balcony Spa

Cena plavby a co je v ní zahrnuto

Ceny většiny plaveb, zejména u větších lodních společností, jsou na rozdíl od běžných zájezdů pohyblivé podobně, jako je tomu u letenek. Nejnižší cena bývá obvykle při včasné rezervaci a zvyšuje se s blížícím se termínem odplutí. Některé lodní společnosti mají různé akční nabídky nebo u některých tras a termínů vypisují last minutové ceny, ale na to se předem nelze spolehnout.

Cena plavby vždy zahrnuje kromě samotné přepravy lodí vždy komfortní ubytování, stravu ve formě plné penze a některé nápoje v samoobslužných restauracích, využití sportovních prostor a účast na kulturních programech. V ceně není zpravidla doprava do přístavu, nápoje v restauracích a barech, nadstandardní služby na lodi a výlety v přístavech. Cena obvykle nezahrnuje servisní poplatky (spropitné), které se platí na konci plavby (průměrně 8 EUR nebo 10 USD za osobu a den plavby).

Slevy jsou poskytovány za 3. a 4. osobu v kajutě na přistýlkách. U lodní společnosti MSC cestují až 2 děti do dovršených 18 let mimo hlavní sezónu zdarma, u společnosti Costa platí děti jen přístavní poplatky, které činí cca 130 EUR za týdenní plavbu. Podmínkou je, že děti cestují se 2 dospělými osobami v kajutě. Některé americké lodní společnosti poskytují slevy mladším seniorům již od 55 let. Členové klubů některých lodních společností mají nárok na určitou slevu z ceny zájezdu, záleží zde na počtu absolvovaných plaveb, případně nasbíraných bodů.

CEL CS San Marco7684

Doprava do přístavu

Doprava do přístavu zpravidla není součástí plavby a není do ceny zahrnuta. Takový zájezd tedy začíná a končí v přístavu nalodění a vylodění. Ve většině případů se tak řeší doprava do přístavu individuálně. Do hlavních evropských přístavů, tedy především v severní Itálii pro plavby po Středomoří a v Dánsku nebo v Německu pro plavby v severní Evropě, se lze dostat vlastním autem. Této možnosti využívá přibližně polovina našich zákazníků. Auto zůstává během plavby zaparkované obvykle na hlídaném parkovišti přímo v přístavu za poplatek přibližně 10 EUR za den. Další možností dopravy do evropských přístavů a samozřejmostí u zámořských destinací je letecká přeprava na běžných linkách. Ve většině případů je možné zajistit od lodní společnosti autobusový transfer z letiště až do přístavu k lodi. U zámořských plaveb vždy doporučujeme přílet alespoň jeden den před datem odplutí.

Carnival Magic venice 09

Dokumenty

Každý cestující musí vlastnit cestovní pas, který musí předložit při nalodění. Některé státy vyžadují platnost cestovního pasu ještě min. 6 měsíců po návratu domů. Děti musí mít vlastní pas, nestačí tedy již zápis v pasech rodičů. Každý cestující se musí přesvědčit, zda má zajištěná všechna víza do navštívených zemí, pro které platí vízová povinnost. Od cestovní kanceláře cestující obdrží cestovní dokumenty (lodní lístky, případně letenky a pojištění, bylo-li zajištěno). U mnohých lodních společností je nutné před cestou provést elektronické odbavení na jejich webových stránkách.
U dětí, které nejsou doprovázené jejich zákonným zástupcem, je třeba předložit souhlas zákonných zástupců s cestováním dítěte.

Rezervace plavby

Plavbu máte vybranou a nyní byste si ji rádi zarezervovali. U většiny lodních společností je možné provést předběžnou rezervaci (mimo některých last minute termínů, kde je požadována okamžitá závazná rezervace). Délka předběžné rezervace záleží na konkrétní lodní společnosti, vybrané plavbě a termínu, obvykle to bývá v rozpětí jednoho až několika dnů. Během této doby je nutné uzavřít smlouvu, ke které je třeba poskytnout osobní a pasové údaje všech cestujících. Je optimální, pokud je zároveň s rezervací plavby řešeno případné objednání doplňkových služeb (nápojových balíčků na lodi, výletů, transferů z letiště do přístavu) a také případné letecké přepravy nebo ubytování v hotelu před plavbou nebo po plavbě. Následně po uzavření smlouvy a úhradě zálohy nebo plné částky, je-li blízký termín odplutí, je rezervace plavby závazně potvrzena. Termín doplatku se řídí smlouvou a všeobecnými podmínkami cestovní kanceláře nebo lodní společnosti. Doporučujeme uzavřít cestovní pojištění s pojištěním storna ze zdravotních důvodů, takové pojištění ovšem musí být uzavřeno nejpozději v den uzavření smlouvy.