Časté dotazy - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Plavby-info

Časté dotazy

Zde se dozvíte odpovědi na nejčastěji kladené dotazy našich klientů k plavbám. Pravděpodobné otázky jsou seřazené do přehledných odstavců pro snadnou orientaci.

PŘED PLAVBOU:

Spolu s cestovními dokumenty, obdrženými od cestovní kanceláře (lodní lístky, visačky na zavazadla, případné letenky a doklad o pojištění), musí každý cestující při nalodění předložit platný cestovní pas (jeho platnost musí být ještě 6 měsíců po plánovaném návratu). Dále se musí cestující přesvědčit, že má zajištěná potřebná víza do navštívených zemí, pro které platí vízová povinnost. U dětí, které nejsou doprovázené jejich zákonným zástupcem, je třeba předložit souhlas zákonných zástupců s cestováním dítěte.

Požadavky na očkování se liší dle destinace plavby. Pro běžné oblasti plaveb (Středomoří, Severní Evropa, Karibik) nejsou povinná žádná očkování. Cesty do exotických destinací konzultujte se specializovanými středisky očkování a cestovní medicíny.

Na některých lodích jsou jednolůžkové kajuty. Výše příplatku za obsazení kajuty pouze jednou osobou závisí na konkrétní lodní společnosti a vybrané plavbě a pohybuje se v rozmezí od 30 do 100 % ceny plavby za osobu.

Na palubách lodí nejsou dovolena žádná zvířata. Jedinou výjimkou na lodích některých lodních společností jsou asistenční psi pro handicapované osoby.

NALODĚNÍ:

Hlídaná parkoviště jsou přímo v některých přístavech nebo v jejich blízkosti. Obvykle je nutná rezervace parkovacího místa předem. Informaci o možnostech parkování obdržíte při rezervaci plavby.

Visačky jsou nutné pro správné označení vašeho zavazadla pro proces nalodění a doručení zavazadla do vaší kajuty. Před naloděním předáte zavazadla označená visačkami na označeném místě příslušnému personálu, portýrská služba je doručí přímo do vaší kajuty. Peníze, doklady, cestovní dokumenty, cennosti, elektroniku, léky a věci osobní potřeby si uložte do příručního zavazadla. Před závěrečným vyloděním obdržíte do kajuty nové visačky. Ty jsou obvykle barevně odlišené podle času vylodění. Vylodění probíhá po skupinách a časy vylodění příslušných skupin jsou uvedeny v lodních novinách.

Co se týče jídla, každá lodní společnost má jiné podmínky. Některé lodní společnosti umožňují přinést jídlo na palubu lodi, jiné povolují jen balené potraviny a některé to zakazují zcela. Je tedy třeba se informovat předem. Cena ale vždy zahrnuje plnou penzi a jídlo je tedy v ceně plavby. Na loď není dovoleno přinášet jakékoliv alkoholické nápoje. Některé lodní společnosti dovolují přinést sebou jednu láhev vína na osobu a za další láhve účtují tzv. korkovné. Pokud si zakoupíte alkoholické nápoje v lodních obchodech, nemůžete je na lodi konzumovat. Po nákupu budou personálem uloženy a vydány až na konci plavby.

UBYTOVÁNÍ:

Vnitřní kajuty jsou umístěné v trupu lodi a nemají okno. Vždy jsou umístěné nad čarou ponoru, na žádné výletní lodi nejsou pasažérské kajuty „pod vodou“. Vnější kajuty mají okno, buď tradiční malé kulaté nebo větší. Okna nejsou otevíratelná. Na moderních lodích je v současnosti většina vnějších kajut s privátním balkonem, který poskytuje pasažérům vyšší komfort. Výběru kajuty věnujte maximální pozornost.

Apartmá jsou proti běžným kajutám prostornější, ložnice a obývací část bývají oddělené, a to buď jen opticky, nebo i skutečně (záleží na lodní společnosti a konkrétní lodi). Koupelna bývá rovněž prostornější a často je tam vana místo sprchového koutu. Pasažéři ubytovaní v apartmá mají celou řadu zvláštních výhod, např. přednostní nalodění.

Rezervace garantované kajuty vám zaručuje ubytování ve vybrané kategorii nebo v kategorii vyšší bez možnosti výběru konkrétní kajuty. Číslo kajuty je přiděleno lodní společností a obvykle bývá uvedeno v cestovních dokumentech.

Takové kajuty kromě běžného vybavení a služeb nabízejí také další benefity, jako jsou župan, pantofle, prostěradla z biobavlny, rozšířené koupelnové sady, nastavitelné sprchové hlavice, dietní produkty, přímý vstup do wellness/lázeňského prostoru apod. Na některých lodích se mohou pasažéři ubytovaní v těchto kajutách stravovat v menší restauraci se speciálním menu.
Detailní informace: lodě Costa - Samsara Spa, lodě MSC - Aurea Spa, lodě Celebrity Cruises - Canyon Ranch SpaClub, lodě Carnival - Carnival Spa

Na loď je možné si vzít běžnou spotřební elektroniku nebo drobné elektrické spotřebiče s příkonem do cca 700 W. V kajutách jsou elektrické zásuvky 220 V evropského standardu. Na lodích amerických lodních společností, kde je běžné napětí 110 V, jsou zásuvky jak 110, tak i 220 V. Všechny kajuty jsou vybavené vysoušečem vlasů. Z bezpečnostních důvodů je v kajutách zakázáno používání žehliček. Na lodích je možné si nechat za poplatek vyžehlit oděv.

Na lodích je kajutový servis běžný a v kajutě je možné posnídat. Pro objednání snídaně do kajuty stačí pouze vyplnit objednávkovou kartu a zavěsit ji večer zvenku na kliku kajuty. U některých lodních společností a určitých kategorií kajut je tato služba již v ceně plavby, jinde je za příplatek. U některých lodních společností při ubytování v kajutách vyšších kategorií je možné si do kajuty objednat i večeři.

OBLEČENÍ:

Během plavby si vystačíte s běžným oblečením, na palubách většiny výletních lodí panuje neformální atmosféra. Oblečení by ale mělo být přizpůsobené prostředí, sezóně a oblasti plavby. Na gala večery, které bývají jeden až dva během týdenní plavby, je doporučeno společenské oblečení. Na výlety doporučujeme pohodlné oblečení a boty bez podpatků. Vždy se bude hodit kvalitní větrovka a pokrývka hlavy.
Při návštěvě některých zemí, nebo obecně některých památných, posvátných nebo náboženských míst, je třeba pamatovat na vhodné oblečení (dlouhé rukávy, kalhoty, sukně, zakrytá ramena, šátek).

Na palubě u bazénu máte zdarma k dispozici velkou plážovou osušku. Osušku obdržíte i pří výletech na pláž. Osušky jsou k dispozici také ve fitness centru nebo ve wellness/lázeňském centru.

ŽIVOT NA PALUBĚ LODI:

Všechny vnitřní prostory výletních lodí jsou klimatizovány. Kajuty většiny lodí mají nastavitelnou klimatizaci, teplotu si tedy můžete regulovat.

Prostřednictvím lodních novin budete informováni o nabídce programů na příští den, časech a místech stravování, organizaci výletů a všech důležitých akcích, které se na lodi nabízejí. Lodní noviny vycházejí každý den a jsou doručovány do vaší kajuty vždy večer.

Na palubě lodi najdete duty free obchody s oblečením, kosmetikou, parfémy, šperky, hodinkami, alkoholem, suvenýry. Platba probíhá prostřednictvím palubní karty.

Na lodích jsou nejen salóny krásy, na většině lodí najdete i wellness/lázeňská centra. Nabízí kadeřnické a holičské služby, manikúru, pedikúru, péči o pleť, terapeutické masáže, saunu, apod.

Ano, na horních palubách lodi můžete zdarma používat opalovací lehátka, sedačky a plážové osušky. Použité osušky odložíte do sběrných košů.

JÍDLO A NÁPOJE:

V ceně plavby nejsou zahrnuté nápoje v restauracích a barech. Zdarma jsou nápoje z nápojových automatů v samoobslužných restauracích. Jedná se o vodu, led, kávu, horkou vodu a sáčkové čaje a na některých lodích i džusy a zmrzliny. Široká nabídka nealkoholických i alkoholických nápojů včetně koktejlů je dostupná v lodních restauracích a barech za ceny obvyklé v restauracích na pevnině. Platba za tyto nápoje probíhá prostřednictvím lodní karty. Na lodích některých lodních společností je možné využít předplacených nápojových balíčků.

Na většině lodí je samozřejmostí nabídka vegetariánské a veganské stravy a nabídka těchto diet: bezlepková, diabetická, s omezením tuku, nízkocholesterolová, neslaná, bez laktózy a dále košer i halal. Požadavek na dietu je třeba uvést již při rezervaci plavby.

Oslavy, zásnuby, svatební hostiny, životní jubilea nebo líbánky na palubě lodi jsou zvláštní příležitostí a na plavbě se stanou jedinečným zážitkem. Je možné si doobjednat celou řadu služeb, jako např. narozeninové, svatební nebo líbánkové balíčky. O nabídce se informujte při rezervaci plavby.

DĚTI:

Na většině velkých lodí je zajištěn babysitting - hlídání dětí, a to buď v dětských klubech, nebo na některých lodích za poplatek přímo v kajutě. Podmínky se liší podle lodní společnosti, proto se informujte předem.

Na velkých lodích jsou k dispozici dětské kluby pro různé věkové kategorie dětí. Pro nejmenší děti fungují kluby obvykle od 3 let věku dítěte. Pro starší děti jsou k dispozici tzv. teen zóny. Aktivity v dětských klubech se liší podle věku dětí. Na palubě některých lodí naleznete atrakce a prostory vyhrazené pro děti – herny, dětské bazény, tobogány apod.
Více v detailech jednotlivých lodních společností: Plavby Costa - dětské kluby Costa, plavby MSC - dětské kluby MSC, plavby Carnival - dětské kluby Carnival, dětské kluby Celebrity.

Všechny lodě jsou vybavené zařízením pro malé děti ve věku od 6 měsíců. Samozřejmostí jsou dětské postýlky, vysoké jídelní židle, ohřívače pro dětské láhve. U některých lodních společností je to i přednostní nalodění. Tyto služby jsou zdarma, ale je nutné je vyžádat předem. Výtahy, kajuty a chodby jsou uzpůsobené pro kočárky. Na lodích se neprodává dětská strava a pleny.

PLACENÍ NA PALUBÁCH LODÍ:

Za nápoje, výlety, nákupy v obchodech a služby se platí lodní kartou, kterou obdržíte při odbavení během nalodění, nebo ji naleznete ve své kajutě po nalodění. Tato karta zároveň slouží jako klíč k vaší kajutě a identifikační karta při vylodění a nalodění v přístavech. Při každé platbě vždy obdržíte účet, který potvrdíte svým podpisem, a účtovaná částka bude přičtena k vašemu lodnímu účtu. Tento účet je nutno vyrovnat zpravidla poslední večer vaší plavby nebo ráno před připlutím do konečného přístavu, a to na recepci nebo na místě k tomu určeném (bude uvedeno v lodních novinách). Během nalodění je třeba stanovit, zda budete hradit svůj účet v hotovosti nebo platební kartou. V případě hotovosti je nutné na začátku plavby složit hotově zálohu, v případě úhrady kartou je nutné registrovat a autorizovat vaši platební kartu.

Na lodi je možné platit pouze embosovanými kartami Visa, MasterCard a American Express.

LÉKAŘSKÁ SLUŽBA NA LODI:

Na každé lodi je zdravotní ordinace (medical centre), kde je lékař a sestra, na velkých lodích i více lékařů a sester. Ordinace má své ordinační hodiny, ale v naléhavých situacích poskytuje služby 24 hodin denně. V případě potřeby jsou zdravotní služby zajištěny i v kajutě. V ordinaci je možné také zakoupit základní léky. Lékařské služby i léky jsou zpoplatněné, náklady vám budou po návratu domů proplacené pojišťovnou, se kterou máte uzavřené cestovní pojištění.

Současné velké výletní lodě využívají nejmodernější technologie, jsou vybaveny stabilizátory a plavba je tak obvykle klidná a bez většího houpání. Naprostá většina pasažérů nemá po dobu plavby žádné problémy s nevolností. V případě akutní nevolnosti obdržíte na lodní recepci léky zmírňující projevy kinetózy nebo vyhledáte pomoc lodního lékaře.

TELEFONOVÁNÍ A INTERNET NA LODI:

Pokud jste v přístavu nebo je loď blízko pevniny a máte aktivovaný roaming, můžete používat svůj mobilní telefon s využitím příslušného pozemního operátora. Všechny lodě mají satelitní spojení a většina z nich má vlastní GSM servis, který umožňuje používání mobilních telefonů i na širém moři. Telefonní hovory je možné uskutečnit za poplatek prostřednictvím satelitního telefonu přímo z vaší kajuty. Možnosti, podmínky a ceny se liší podle lodní společnosti i konkrétní lodi.

Na každé lodi naleznete internetový koutek (Internet Point) se satelitním spojením na internet. Cena bývá v přibližně 0,50 EUR za minutu připojení. Na většině lodí je k dispozici wifi, které vám umožní připojení na internet prostřednictvím vašeho počítače, tabletu nebo telefonu. Tato služba je zpoplatněná, ceny se liší podle lodní společnosti.

OSTATNÍ DOTAZY:

Servisní poplatky/spropitné jsou tradiční odměnou hotelového a restauračního personálu a jsou součástí jejich mzdy. Účtují se za každý den pobytu na lodi, jejich výše je tedy závislá na délce vaší plavby. Servisní poplatky jsou automaticky připočítány k vašemu lodnímu účtu a hradí se tedy až na konci plavby. Obvyklá částka u většiny lodních společností je 8 EUR nebo 10 až 12 USD za osobu a den plavby, děti platí méně

Rádi umožníme strávit tuto výjimečnou dovolenou i hendikepovaným osobám. Aby loď dokázala splnit speciální požadavky klienta, je nutné je znát ještě před rezervací. Hendikepovaná osoba musí cestovat s doprovodem, vozíčkář se svým vozíčkem. V případě potřeby bývá na lodích k dispozici omezený počet vozíků. Lodě mají obvykle několik vhodných, plně vybavených bezbariérových kajut. Samozřejmostí je přednostní nalodění a vylodění.

Některé lodní společnosti na svých lodích umožňují svatební obřad, např. Royal Caribbean International, Celebrity Cruises nebo Princess Cruises. Pro další informace nás prosím kontaktujte.

Ve vnitřních prostorách lodí platí zpravidla zákaz kouření, výjimku mají některé bary či salonky a diskotéka či noční klub (ve vyhrazeném prostoru). Na některých horních palubách je vyznačený prostor pro kouření. Dýmky a doutníky je možné kouřit pouze na speciálních místech. Na některých lodích je dosud možné kouřit na kajutových balkonech. Respektujte požární a bezpečnostní předpisy a nedopalky odkládejte pouze do popelníků, nikdy je neházejte z paluby do moře.