Poprvé na velké výletní lodi. Jak na to? - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Magazín

Poprvé na velké výletní lodi. Jak na to?

Poprvé na velké lodiPlavba výletní lodí nabízí plno jedinečných zážitků, ovšem když jedete poprvé, nakupí se jich v počátečních 24 hodinách možná přespříliš. Adrenalin stoupá, neboť vše navíc probíhá v cizím jazyce. Poradíme vám, co je v úvodní fázi plavby důležité, abyste si ji opravdu užili.

Náročné je už samotné nalodění – uvědomte si, že v každém přístavu se vymění tisíce pasažérů! Přestože loď tvoří obří organismus s rozličnými technickými a bezpečnostními riziky, dokonale zvládnutá organizace při nalodění je omezuje na minimum. Nedivte se proto několikanásobným kontrolám, občasným frontám a vyplňování různých formulářů. Během vstupní procedury se obrňte trpělivostí a následujte pokyny personálu.

Konečně na palubě lodě. A co dál?

Gigantické rozměry lodě vás v prvních okamžicích ohromí. Co nejrychleji se proto zorientujte. Využijte rozdávaných plánků, označte si v nich hlavní body vašeho zájmu (restaurace, bazén, kino…) a co nejdříve si loď projděte. Všímejte si umístění orientačních mapek.

Všechny lodní společnosti věnují mimořádnou pozornost bezpečnosti. V kajutách najdete plovací vesty, televizní program začíná informacemi, jak se zachovat v případě nouze, a musíte absolvovat i povinné bezpečnostní školení. Udělejte to hned první den vaší plavby, zároveň vám to pomůže s poznáním lodě.

Na většině lodí obdržíte osobní kartu. Slouží jako váš doklad totožnosti, identifikátor pro vstup, klíč ke kajutě i platební prostředek. Vaše útrata na lodi se eviduje právě na ni a na konci plavby, po propojení s vaší platební kartou, reálně zaplatíte. Hlídejte ji jako oko v hlavě!

Informace nad zlato, na okružní plavbě obzvlášť

Sláva! Máte trochu klidu, všechny formality jste vyřídili. Teď je důležité, sledovat počasí a časový harmonogram, jelikož to všechno se přístav od přístavu mění. Buďte připraveni na povětrnostní změny, na různé časy kotvení v přístavech, na variabilitu výletů, na lokální speciality. Řada společností vydává informační bulletin a jeho četba se stane vaší každodenní rutinou.

Ověřte si také co nejdříve, které chody a které restaurace se týkají vašeho stravovacího balíčku. V některých se totiž musí za pokrmy platit, nápojů se to týká takřka všude. Pár tipů na závěr:

  • K nalodění se dostavte co nejdříve, budete mimo hlavní proud a vše půjde rychleji.
  • Nebojte se zeptat, personál vám ochotně poradí.
  • Plánek lodi noste vždy s sebou, nikdy nevíte, kdy se bude hodit.
  • Navštivte“infopoint“ na lodi, kde vám poradí s aktuálními výlety na pevninu.
  • V bufetové restauraci si natočte PET láhev vodou, za nápoje se jinak musí platit.