Městské památkové rezervace na plavbách západním Středomořím - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Magazín

Městské památkové rezervace na plavbách západním Středomořím

Během okružní plavby západním Středomořím vás na pobřeží čeká nespočet městských památkových rezervací. Některé z nich jsou zároveň přístavy, do jiných vás odveze vlak, nebo autobus. Vybrali jsme několik zajímavých, které jsou sice trochu ve stínu těch turisticky známějších, o to více překvapí svou krásou a bohatstvím památek.

Rušné Livorno

Jednou z rezervací je i centrum Livorna na jihu toskánského pobřeží Versilia. Díky řadě kanálů se mu říká „Nové Benátky“. Dejte si pochoutku z ryb, plodů moře a zeleniny „cacciucco“ a projděte se kolem akvaduktu z 19. století až na náměstí Piazza della Repubblica se sousoším Monumento dei quattro mori. Za vidění stojí i zbytky opevnění Fortezza Nuova či vzdálenější poutní místo Montenero.

Prosluněné Cefalú

Na severním pobřeží Sicílie, asi 70 km od Palerma, se pod skaliskem La Rocca rozkládá klenot jménem Cefalú. Pyšní se katedrálou Duomo di Cefalú (UNESCO) s úchvatnou mozaikovou výzdobou. Historii regionu, proslulého pěstováním citrusových plodů, poznáte ve vlastivědném muzeu Mandralisca.

Napoleonovo Ajaccio

Má výjimečnou pozici na výjimečném ostrově. V korsické metropoli Ajacciu můžete nejen obdivovat mohutnou citadelu, ale především zavzpomínat na Napoleona Bonaparte. Se slavným rodákem se pojí takřka všechny důležité památky města: katedrála Santa Maria Assunta, palác Lantivy, kostel svatého Rocha i galerie Fesch. Samozřejmě nesmíte vynechat ani císařův rodný dům, muzeum a památník.

Starověká Tarragona

Zatímco s dětmi lze v tomto přístavu nedaleko Barcelony zamířit do zábavného parku PortAventura, dospělí se mohou kochat Starým Městem s mnoha antickými památkami (UNESCO). V Tarragoně se dochovaly např. zbytky římské závodní dráhy a městské zdi, amfiteátr, fórum či divadlo.

Kubistická Málaga

Na pohádkovém pobřeží Costa del Sol v jižní Andalusii najdete Málagu a její památkovou smršť. Zahrnuje katedrálu Catedral de la Encarnación, středověkou arabskou pevnost Alcazaba s hradem Gibralfaro nebo starověký amfiteátr. Třešničku na dortu představuje rodný dům Pabla Picassa.

Tajuplná Malta

Setkání s Maltou je fascinující. Ostrůvek evokuje plující pevnost protkanou katakombami, pevnostními zdmi a posázenou impozantními megalitickými chrámy. K největším tahákům patří metropole Valletta a podzemní nekropole Hal Saflieni.