Plavby do přístavů s bohatstvím UNESCO - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Magazín

Plavby do přístavů s bohatstvím UNESCO

NeapolZámky a výstavní paláce, katedrály, antické arény a další historické skvosty jsou důvodem, proč se vydávat na okružní plavby. Nejvíce památek světového kulturního dědictví ukrývá Itálie. Vzhledem k jejímu úzkému geografickému profilu se ze zdejších přístavů dobře dostanete i za atrakcemi ve vnitrozemí. Z Civitavecchie do Říma a Vatikánu, z La Spezie do Florencie a Pisy, z Bari ke kamenům Matery a na hrad Castel del Monte. Přímo součástí UNESCO jsou přístavy Neapol (včetně Pompejí) a Benátky.

Z města na kanálech jsou populární plavby Jadranem podél chorvatského pobřeží ke Splitu (Diokleciánův palác) a Dubrovníku, jehož starobylé jádro je též zapsané na seznamu UNESCO. Ještě více na jih, v srdci členitého zálivu, se ukrývá černohorská středověká perla Kotor.

Častým cílem výletních lodí je i hlavní město Malty, úchvatným kamenným jádrem obdařená Valletta.

Architektonicky bohaté břehy Středozemního moře

ValencieDíky své starověké minulosti je památkově mimořádně silné také Řecko. Z velkých přístavů vás trosky chrámů, divadel či lázní čekají v Aténách (Akropole), Katakolonu (Olympia) a Soluni. Nejcennější archeologické pozůstatky na ostrovech uvidíte na Rhodu (odlesk bronzového kolosu), Samu (pevnost Pythagoreion a chrám Héraion), Korfu (Staré město) a Délu.

Památek UNESCO si užijete i na Pyrenejském poloostrově. Barcelona, největší přístav na středomořském pobřeží Španělska, se pyšní díly architekta Antoni Gaudího, koncertním sálem Palau de la Música Catalana a nemocnicí Sant Pau. Dobře dosažitelná je odsud i starověká Tarragona.

Ve Valencii uvidíte gotické budovy Llotja de la Seda. Z Cádizu je dostupná Sevilla a z Málagy maurské dědictví v Córdobě a Granadě (Alhambra, Generalife a Albayzín). Nejzápadnější evropská metropole a přístav Lisabon se na soupis UNESCO dostal díky historické čtvrti Belém.

K hlavním lákadlům jižní Francie náleží papežský Avignon, římská aréna v Arles a technicky unikátní Canal du Midi.

Plavby za jedinečnými stavbami severu

PetrohradPamátkami UNESCO se hemží i sever Evropy. Řadí se k nim například obranná linie a vodní kanály Amsterdamu. Kousek od dánské metropole Kodaně se rozkládá opevněný renesanční zámek Kronborg a královský letní zámek Drottningholm na okraji švédského Stockholmu bývá označován za Versailles severu. Pýchou finských Helsinek je pevnost Suomenlinna.

Norsko se kromě nádherných fjordů jako Geirangerfjord může pochlubit i hansovní čtvrtí Bryggen v přístavu Bergen. Mezi památky UNESCO patří i ruský Petrohrad (Ermitáž, Petropavlovská pevnost, Zimní palác) a estonské hlavní město Tallinn (hradní vrch Toompea).