Kdy je nejlepší vydat se na okružní plavbu - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Magazín

Kdy je nejlepší vydat se na okružní plavbu

nejlepsi cas plavbyAsi už vás také někdy napadlo, kdy je vlastně nejlepší doba pro okružní plavbu výletní lodí… Záleží na více faktorech, především na tom, podle čeho nejlepší dobu vybíráte. Je to otázka financí, počasí nebo množství lidí v destinacích? Prozkoumejme jednotlivé aspekty podrobněji.

Každá lokalita je něčím zajímavá a přitažlivá, často však pouze v určitém ročním období. V západním Středomoří je stále populárnější září a říjen, kdy je po prázdninách, avšak dosud hodně teplo.

V norských fjordech uvidíte nejvíce za nekonečných letních dnů, kdy se celý sever otevírá turistům a vládne nádherné počasí bez nesnesitelných teplot. Naopak ve vedlejší sezóně (měsíce květen a září) tam už není tak plno, ceny klesají a příroda se krásně barví. Do Geirangeru se zajíždí i v zimě během úchvatných polárních září, pozor však na nejisté počasí, před nímž vás ochrání nepromokavá bunda.

A co děti, mají si na luxusní lodi kdy hrát?

Chcete vzít na výletní loď i vaše ratolesti? Jeďte v době jarních prázdnin, Velikonoc nebo našich státních svátků. Ve Středomoří, v době vrcholící sezóny (v srpnu), potkáte skutečnou směs cestujících z celého světa a počítat musíte i s častým pobytem ve vířivce kvůli vedru. Podobné to je ve stejnou dobu v Karibiku, na děti tady čeká spousta atrakcí a programů (ve zbytku sezóny mimo provoz).

V ostatních měsících si okružní plavbu naopak užijete bez halasu vašich dorostenců. Nenechte se zaskočit letním omezením celkového počtu dětí na jednu plavbu některými lodními společnostmi, proto je třeba objednávat včas.

Je-li vaší prioritou ohřát se během zimy, vydejte se do Indického oceánu nebo do Karibského moře. Chcete-li se naopak ochladit při červencových pařácích, zkuste Kanadu, případně Antarktidu. Příjemné teploty vládnou v mimosezóně v Karibiku (od konce dubna do května, od září do začátku ledna mimo Vánoce), ovšem kvůli hurikánům může dojít ke změně kurzu a také to trochu více houpe.

Bez peněz na okružní plavbu nelez, to už dávno neplatí

Jak důležitý je pro vaši dovolenou rozpočet? Během hlavní sezóny jsou ceny nejvyšší, naopak v mimosezóně nejnižší. Termíny se samozřejmě v jednotlivých destinacích liší – Karibik má kvůli hurikánům v září a říjnu mimosezónu, na Kanárské ostrovy se jezdí dvanáct měsíců v roce.

K nejdražším v Evropě patří plavby Baltem. Ve středomořské vedlejší sezóně (říjen až duben) je naopak skutečně levně a také méně davů v přístavech (pozor jen na deštivější březen a listopad). Nezapomeňte ani na cenu letenek – do řady měst je nutné rezervovat je snad ještě dříve než plavbu.