Koronavirus na okružních plavbách? Opatrnost se vyplácí - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Magazín

Koronavirus na okružních plavbách? Opatrnost se vyplácí

Koronavirus, Diamond PrincessKoronavirus SARS-CoV-2 představuje patrně největší globální ohrožení cestovního ruchu za posledních několik let. Způsobuje onemocnění COVID-19 a především Čína se kvůli němu ocitla prakticky v mezinárodní izolaci. Jak ovlivňuje okružní plavby na velkých lodích?

V médiích se často dozvídáme o potížích výletních lodí, několik z nich dokonce uvízlo v přísné karanténě (jako Diamond Princess v Jokohamě). Byť to vypadá, že šířením koronaviru jsou lodě ohrožené více než letadla, riziko nákazy je u všech hromadných dopravních prostředků stejné.

Jak koronavirus ovlivňuje provoz na mořích a v přístavech

Z preventivních důvodů se pro výletní lodě raději uzavřely přístavy v Jižní Koreji, Vietnamu, Tonze a Nové Kaledonii. A samozřejmě v Číně, Hongkongu a Tchaj-wanu. Čínské občany nepřijímají přístavy v Japonsku, Singapuru, Malajsii, Indonésii, Indii, na Filipínách a Srí Lance. Mnoho zemí (např. Bahamy) odmítá vstup všem, kdo během posledních dvou až tří týdnů pobývali v Číně, nebo přes ni cestovali.

Médii živená panika však není na místě. Lodní společnosti na šíření koronaviru, který byl poprvé detekován v čínském městě Wu-chan, okamžitě zareagovaly. V souladu s pokyny sdružení lodních dopravců (CLIA) zavedly opatření k zajištění maximální bezpečnosti cestujících i posádky. Výhodu navíc znamená fakt, že cestovní průmysl výletních lodí patří k nejlépe vybaveným a zkušeným v oblasti ochrany zdraví.

Co lodní společnosti dělají proti koronaviru

Způsoby, jak se lodní společnosti brání šíření koronaviru, jsou jednoduché. Lodě MSC, Costa, AIDA, Norwegian, Holland America, Royal Caribbean, Azamara či Carnival mají zdravotnická zařízení s odborným personálem a v provozu 24 hodin denně. Na palubu se nedostane nikdo, kdo v posledních 30 dnech navštívil Čínu, a všichni cestující absolvují před naloděním povinná měření teploty. K nutným opatřením patří izolace cestujících s horečkou, naprostou povinností je důkladný úklid, hygiena a protiepidemické čištění včetně filtrace vzduchu na všech lodích.

Zrušené okružní plavby kvůli koronaviru

AIDA - jarní asijské plavby lodí AIDAvita a AIDAbella.
CostaCosta Venezia, Costa Atlantica, Costa Serena a Costa neoRomantica od poloviny března.
Holland AmericaHolland Westerdam z Jokohamy 29. února 2020.
Norwegian – Norwegian Spirit v Asii od 15. dubna do 7. prosince 2020.
Royal CaribbeanSpectrum of the Seas do 13. března a Quantum of the Seas ze Singapuru 15. a 24. února.

Upravené okružní plavby kvůli koronaviru

CarnivalCarnival Spirit a Carnival Splendor.
Royal CaribbeanVoyager of the Seas ze Sydney 16. února.

01 Costa Serena

Celkově lze konstatovat, že během okružní plavby výletní lodí nemusíte mít z koronaviru přehnané obavy. Stačí pečlivě dodržovat zásady osobní hygieny, respektovat všechna opatření lodních společností a především se vyhnout rizikovým regionům.