7 míst Karibiku, dýchajících historií - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Magazín

7 míst Karibiku, dýchajících historií

Páteční odpoledne 12. října 1492. Kryštof Kolumbus vstupuje po několikatýdenní plavbě na pobřeží nádherného ostrůvku, který pojmenuje San Salvador. V současnosti si na zdejších písečných plážích užívají prázdniny tisíce turistů, často zcela bez tušení, že kousek od nich se psala historie. Státy Karibského moře ukrývají nespočet takových lokalit, dokumentujících dramatické dějiny regionu. Poznejte na okružních plavbách Karibikem alespoň některé z nich.

Vyberte si plavbu do Karibiku

Santo Domingo, Dominikánská republika

Karibik historie - Santo DomingoKteré je nejstarší město založené Evropany v Novém světě? Kde zůstaly trosky nejstarší nemocnice na americkém kontinentě? Kde mají nejstarší katedrálu v Americe? Jedná se o Santo Domingo, v současnosti hlavní město Dominikánské republiky. Těch „nej“ je ostatně daleko více: nejstarší katedrála, nejstarší univerzita, nejstarší pevnost (Fortaleza Ozama)… V historickém centru (Zona colonial – UNESCO) najdete ještě dům Kolumbovy rodiny, staré paláce, kostely a další unikátní stavby.

Přístav: La Romana

Chichén Itzá, Mexiko

Už jenom úspěch v anketě „Sedm novodobých divů světa“ a přítomnost na soupisu „Světového dědictví UNESCO“ napovídá o výjimečnosti mayského města Chichén Itzá. K jeho největším tahákům patří Kukulkánova pyramida, Velké hřiště na hru Tlachtli, tzv. Observatoř či pyramida Chrám Válečníků. Blízké krasové jezírko (cenote) Ik Kil nabízí chladivé osvěžení. Chichén Itzá se ukrývá uprostřed mexického poloostrova Yucatán, poblíž rekreačních středisek vyhlášené Mayské riviéry.
Přístav: Costa Maya

Fort Zoutman, Aruba

Karibik historie - OranjestadNejstarší dochovaná stavba na Arubě, pevnost Fort Zoutman, stojí v hlavním městě Oranjestadu. Jmenuje se podle admirála Johana Arnolda Zoutmana a vybudovala ji holandská armáda v roce 1798 s cílem posílit své pozice v koloniálních válkách o ovládnutí regionu. Dnes v ní funguje muzeum arubských dějin. Prohlídku lze spojit s jízdou historickou tramvají, která projíždí téměř vedle budovy pevnosti.

Přístav: Oranjestad

San Salvador, Bahamy

Zásadní lokalita pro americké dějiny? K bahamskému ostrovu San Salvador (Svatý Spasitel) připlul Kryštof Kolumbus v říjnu 1492 a na pobřeží zvaném Riding Rock poprvé vkročil na území Ameriky. Místo poznáte podle kamenného kříže. Dnes jsou kolem nádherné pláže a ostrov, dříve nesoucí jména Guanahani a Watling Island, na první pohled nic zvláštního nenaznačuje.
Přístav: Half Moon Cay

Tulum, Mexiko

Karibik historie - TulumDalší architektonický hit z dob velké mayské civilizace představuje Tulum, město na jižním konci mexické riviéry. Takřka hned vedle nádherné pláže Playa Paraiso se pyšně rozvalují zbytky pevnosti, strážní věže a několika chrámů (El Castillo, Templo de los Frescos aj.). Vzhledem k blízkosti rekreační oblasti zde většinou bývá přeplněno turisty.

Přístav: Costa Maya

Panamský průplav, Panama

Větší technickou lahůdku v oblasti Karibiku asi stěží najdete. Také se s výstavbou Panamského průplavu, který spojuje Atlantik s Pacifikem, váže dlouhá a zajímavá historie. Mezi roky 1880 a 1889 ho budovali Francouzi a v letech 1901 až 1914 ho dokončily USA. Zprovozněním vodní cesty o délce bezmála 82 kilometrů (z karibského Colónu do tichomořského Ciudad de Panamá) se Panama a celý region posunul o několik desítek let vpřed. Spoustu informací o dějinách a technologii průplavu se dozvíte v návštěvnických centrech u zdymadel Agua Clara a Miraflores.

Přístav: Colón

Muzeum Boba Marleyho, Jamajka

Karibik historie - JamajkaPevnou součást karibské, a především jamajské historie tvoří rastafariánské hnutí. Jeho nejvýznamnějším představitelem byl muzikant Bob Marley. Zasloužil se nejen o propagaci rastafariánství, ale také hudebních stylů ska, reggae a rocksteady. Památce velkého skladatele, kytaristy a zpěváka se věnuje Muzeum Boba Marleyho na Jamajce, které rekapituluje životní pouť kulturní ikony regionu.

Přístav: Falmouth