Jak si vybrat správnou kajutu na výletní lodi - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Magazín

Jak si vybrat správnou kajutu na výletní lodi

Jak vybrat kajutuUž se vidíte, jak se procházíte po palubě velké výletní lodě a vyhlížíte tajemství dálek? A už jste si vybrali kajutu? Nemávejte nad tím rukou, neboť od umístění a typu kajuty se bude odvíjet vaše spokojenost s plavbou. Na lodi to funguje jinak, než jste byli zvyklí v běžném hotelu.

Všechny lodní společnosti nabízejí kajuty, které lze vždy rozdělit do čtyř základních kategorií. Z finančního hlediska možná dáte zelenou vnitřním kajutám bez okna, v nichž se ovšem nejspíše budete cítit jako ve žraločím žaludku. Kabiny s oknem umožňují výhled na moře a kajuty s balkónem oceníte, pokud plavbu strávíte spíše čtením než trajdáním po lodi.

Největší komfort skýtají suity a rodina s dětmi by měla využít rodinný apartmán. Samozřejmě, že na obřích lodích najdete i takové specialitky jako rozlehlé apartmány s vířivkou, duplexy nebo dokonce lofty. Kromě velikosti se však při volbě kajut vyplatí přemýšlet i o dalších faktorech.

Nejlepší místečko na výletní lodi

Pokud nechcete mít problémy s mořskou nemocí, zvolte kajutu v nižším patře a v centrální části lodě. Houpe to hlavně v horních patrech a blízko zádě či přídě. Zvláště na Atlantiku v zimních měsících.

Pasažéři v kajutách poblíž technologií (bazény, prádelny) a motorů si příliš klídku neužijí. Nechcete-li dopadnout jako oni, vyhněte se umístění v dolních patrech vepředu a vzadu. Ideální je mít co nejvíce jiných kajut kolem sebe.

Rozhodujte se také podle toho, jak daleko se kabina nachází od místa, které během plavby budete preferovat. Je přeci nesmysl bydlet na opačné straně lodě, než hučí zábavní centrum či šplouchá bazén, v němž si chcete užívat. Z vaší kajuty to sem může být v horším případě kolem 300 metrů!

Na jaké straně vybrat palubu při okružní plavbě

Při jednosměrné plavbě si velmi dobře rozmyslete, na které straně budete mít kajutu. Po celou dovolenou na lodi totiž uvidíte buď pouze na otevřené moře, nebo jenom na pobřeží. Nechcete-li toto dilema řešit, zvolte zadní kabinu s balkónem. Je sice o hodně dražší než běžná na boku, ale zajišťuje výhled na obě strany lodě.

Pozor, kabiny směrované dovnitř lodě mají sice výhled, avšak na lodní bazén, zahradu atd.! A výhledu z boční kajuty zase mohou bránit konstrukční prvky lodě jako záchranné čluny, různé převisy apod.