Co vidět v Hamburku před vyplutím - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Magazín

Co vidět v Hamburku před vyplutím

Česká republika má v centru Hamburku v dlouhodobém pronájmu od Německa až do roku 2028 část přístavu Moldauhafen. To je sice zajímavé, ovšem vypravit se k němu během čekání na vyplutí vaší výletní lodě vám nedoporučujeme. Nic zvláštního tam totiž – kromě české vlajky – neuvidíte. Místo toho přinášíme celou plejádu pozoruhodných míst, která před plavbou z jednoho z největších přístavů světa skutečně stojí za návštěvu.

Vyberte plavbu z Hamburku

Tržnice Altona-Fischmarkt a molo Landungsbrücke

Za počátek našeho putování Hamburkem zvolíme budovu rybí tržnice Altona-Fischmarkt z počátku 20. století. Každé sobotní ráno se v jejím širokém okolí konají vyhlášené rybí trhy. Odtud půjdeme po nábřeží východním směrem k rušnému molu Landungsbrücke. Při posezení v některém z četných gastronomických podniků a pozorování rekreačních plavidel, vyplouvajících do spletitých hamburských kanálů, tady čas plyne jako voda.

Alter Elbtunnel a námořní muzea Hamburku

Cestou se můžeme zastavit ve starém automobilovém tunelu pod řekou Alter Elbtunnel, jehož výtahy dopravují hluboko do podzemí nejen pěší chodce, ale i automobily. Další technickou lahůdku představují četné muzejní lodě (jako například sovětská ponorka B-515 z konce minulého století) kotvící přímo na Labi.

HafenCity, Speicherstadt a Labská filharmonie

Pomalou chůzí se ocitneme na okraji renovovaného přístavu HafenCity, který lze považovat za kulturní plíce Hamburku. Zábavy skýtá opravdu požehnaně, ať už se jedná o rozsáhlou oblast historických cihlových skladů Speicherstadt (UNESCO), obří svět modelové železnice Miniatur Wunderland nebo dům hrůzy Dungeon. Třešničkou na dortu je snad nejskloňovanější hamburská stavba posledních let, monumentální, 110 metrů vysoká Labská filharmonie. Na vyhlídkový ochoz „Plaza“ v osmém patře se dostaneme zdarma.

Jezero Alster a historické centrum Hamburku

Poté nás čeká přesun do centrální části města u jezera Alster, které zabírá značnou část plochy Hamburku. Zájemci můžou popojet metrem, jehož síť tvoří 4 linky s více než stovkou stanic. Milovníci historické architektury ocení velkolepou radnici dokládající bohatství hansovního města, kostel svatého Michaela s možností výhledu z věže či barokní domky vdov po kramářích.

Hamburské parky a věž Heinricha Hertze

Další odpočinková zóna v Hamburku začíná západně od bulváru Holsternwall/Gorch-Fock-Wall. Vybereme si z několika parků – Grosse Wallanlagen, Kleine Wallanlagen, staré botanické zahradyy aj. Kousek za nimi se zelená asi nejznámější městská zahrada, romantická Planten un Blomen s tančící fontánou. Nad ní se tyčí nepřehlédnutelná městská dominanta, televizní věž Heinricha Hertze (výška 279 metrů, vyhlídková terasa ve 158 metrech).

Žhavá a rušná Reeperbahn

Pokud se právě blíží večer, nastává správný čas vyrazit do čtvrti Sankt Pauli. Kolem hlavní třídy Reeperbahn se soustřeďují noční podniky rozmanitého charakteru, od barů a klubů (v Kaiserkelleru začínali Beatles) přes kabarety (kýčovitě barevný Schmidt Tivoli nelze přehlédnout) až po sexshopy a vykřičené hampejzy.

Zoo Hagenbeck Hamburk

Zatímco Sankt Pauli funguje jako turistický lapač hned vedle centra, na cestu do zoologické zahrady Hagenbeck bychom si museli pomoci městskou dopravou. Máte-li však děti a není vám líto utratit pár euro, rozhodně neváhejte. Zoo patří k nejlepším v Německu a uvidíte v něm přes 500 zvířecích druhů a dokonce i velké mořské akvárium.