7 užitečných zajímavostí o kajutách výletních lodí - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Magazín

7 užitečných zajímavostí o kajutách výletních lodí

Kajuta výletní loděPostele, skříně, sociální zařízení – většina kajut na lodi nepůsobí nijak složitě, ani pro to není důvod. Nebudete v nich trávit příliš času a slouží především ke spánku během nočních přeplaveb. Přeci jen se však jedná o základnu vašeho pobytu na moři a je dobré vědět o ní co nejvíce. Například následující sedmičku méně známých – avšak také velice užitečných – zajímavostí.

1. Stěny jsou magnetické

Lépe řečeno, stěny kajuty jsou kovové, což znamená, že s pomocí magnetu na ně umístíte jakýkoliv papír. Výletní loď je totiž opravdu jenom obří, načančaný plovoucí kus kovu – včetně všech místností, byť to tak často na první pohled nevypadá. Magnety se hodí k uspořádání hromady tiskovin a letáků, kterou na začátku plavby obdržíte od posádky.

2. Sociální zařízení nemá ventilaci

S takovým množstvím chutného a vydatného jídla na plavbě nelze žaludku vyčítat malou vzpouru. Její účinky ucítíte o to více, neboť v koupelnách (kde se nacházejí i toaletní mísy) chybí větrací ventilátory. Při balení zavazadla před plavbou proto nezapomeňte na voňavý (mechanický) osvěžovač vzduchu.

3. Pod postelí je spousta místa

Velký kufr je pro plavbu lodí nezbytností. Vejde se do něj spousta věcí, zároveň však přináší klasický problém – kam s ním? V kabině se nachází jedno míst(ečk)o, které váš problém vyřeší: pod postelí. Přestože se jednotlivé výletní lodě v detailech kajut trochu liší, pod lůžko by vždy mělo být možné alespoň pár drobností schovat.

Další články k tématu lodních kajut:

4. Voda z vodovodu je pitná

Na loď s sebou nemusíte vláčet balík s pitnou vodou, stačí prázdná „petka“. Vody z kohoutku na výletních lodích se neobávejte. Prochází přísnou filtrací a testováním pod dohledem zdravotních agentur. Byť se vám chuťově může zdát odlišná od vody v restauracích a barech, ve skutečnosti se jedná o naprosto stejnou tekutinu.

5. Lůžka lze přemístit

Občas se stává, že rozmístění postelí v kajutě není ideální. Určitý problém může manželské dvoulůžko – cestujete-li s kamarádem – skutečně představovat. Řešení je jednoduché: požádejte kajutového stewarda a on v době vaší nepřítomnosti podle potřeby postele spojí, oddělí, posune či pootočí. Při dostatku místa je lze dokonce zcela přesunout (nesmí ale blokovat nábytek a dveře).

6. Nábytek zůstává

Na rozdíl od postelí s ostatním nábytkem v kajutě nehnete. Většinou je to kvůli jeho váze, menší kousky bývají k podlaze přišroubované. Důvod je zřejmý, zabránit při houpání lodě na moři posouvání stolů a skříní. V případě modřin (kvůli nárazům) se nabízejí dvě řešení: rezervovat si ubytování v prostorném apartmá nebo nezapomenout na sadu ochranných rohů.

7. Větrný tunel

Co se stane, když současně otevřete balkón a dveře kabiny? Mezi oběma se vytvoří větrný tunel a zanechá po sobě pěknou spoušť. Takže to raději nezkoušejte, a kdybyste přeci jen náhodou zapomněli, pořádek v takových chvílích pomůžou udržet slídy a cestovní pouzdra na dokumenty, programové brožury a účtenky.

Vyberte si svou kajutu