Pětice evropských přístavů s památkami UNESCO - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Magazín

Pětice evropských přístavů s památkami UNESCO

Sevřené fjordy plné trollů, sopečné zálivy antických bohů, širé roviny s ozvěnou zpěvu statných bohatýrů… plavby kolem Evropy vás zavedou do celé řady zajímavých přístavů. Některé se dokonce díky svým historickým a kulturním skvostům řadí na seznam světového dědictví UNESCO. Zveme vás za poznáním pěti z nich.

Bergen

BergenAni četné požáry, válečná běsnění či novodobé věžáky neubraly z krás norského Bergenu tolik, že by ustal příliv nadšených návštěvníků. Právě naopak; turistický ruch ještě zesílil s rozvojem okružních plaveb a poté, co se součástí UNESCO roku 1979 staly dřevěné budovy na bryggenském nábřeží.

Kromě malebných domků s obchůdky, v nichž koupíte pěkné suvenýry, stojí v bývalém hanso vním městě za vidění též velkolepá gotická katedrála, zbytky pevnosti Bergenhus či skanzen Gamle Bergense. Užijete si i úžasný výhled z vrchu Floien, kam vyjedete zubačkou.

Dubrovník

DubrovníkChlouba jadranského pobřeží, nejhezčí město Balkánu, nikdy nepokořená pevnost a od roku 1979 přírůstek mezi památkami světového kulturního dědictví UNESCO – to všechno je Dubrovník. A ještě mnohem více.

Obranný systém, který ho obepíná, se skládá z 20 metrů vysoké a 2 kilometry dlouhé zdi, z 15 tvrzí, 5 věží, 2 rohových opevnění a mohutných pevností Lovrijenac a Revelin. Z promenády Stradun se určitě vydejte i do jedinečného Knížecího paláce, do gotické katedrály, námořního muzea a dominikánského kláštera s obrazem Máří Magdalény od slovutného Tiziana. A navíc se tady točil populární seriál Hra o trůny.

Neapol

NeapolJe to odsud kousek na krutý Vesuv, do královské Caserty, na léčivou Ischii i k úchvatnému pobřeží Amalfi. V Neapoli se vyplatí zůstat a pořádně ji poznat. K půvabům „svůdného města“, jehož centrum se od roku 1995 řadí na seznam UNESCO, patří totiž kromě jeho nádherné polohy a magického panoramatu i celá řada pamětihodností.

Při zastávce výletní lodě stojí za to vyrazit za hrady sv. Eliáše (Belforte), Castel dell'Ovo, Castel Nuovo či na Kapujský hrad, k divadlu sv. Karla nebo ke královské rezidenci Capodimonte. Pořádají se odsud také výlety do antických Pompejí.

Tallinn

TallinnCo spojuje Tlustou Markétu, Tři sestry, Starého Tomáše a Dlouhého Heřmana? Patří k největším atrakcím estonské metropole Tallinnu, jejíž Staré město (Vanalinn)se dostalo mezi světové dědictví UNESCO roku 1997. Turisté mohou v hansovním městě na březích Baltu obdivovat opevnění s věžemi jako Paks Margareeta (Tlustá Markéta), gotické domy včetně souboru Tři sestry i korouhvičku v podobě vojáka (Starý Thomas) na budově radnice.

Na hradním vrchu Chrámová hlava (Toompea) se vypíná věž Dlouhý Heřman, vysoká 50 metrů. Hlava se vám zatočí i z dalších tallinnských lákadel: z kostela sv. Olafa, nejvyšší stavby středověké Evropy, ze skanzenu a expozice lodí, z nádherného parku Kadriorg či z nejstarší evropské lékárny Raeapteek.

Valencie

ValencieNenajdete příliš měst, kde kontrast mezi moderní architekturou a historickými památkami vytváří tak efektní podívanou jako ve Valencii. Na jedné straně tak můžete vidět futuristický komplex „Město umění a věd“, zahrnující například oceánografické muzeum či Palác umění královny Sofie, na druhé krásné historické jádro.

Kousek od náměstí Plaza del Ayuntamiento najdete katedrálu Panny Marie a především pozdně gotický komplex několika budov zvaný Llotja de la Seda. V 16. století se v něm obchodovalo s hedvábím a v roce 1996 ho zapsali na seznam UNESCO.