5 kajut na výletních lodích, kterým se vyhnout - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
Magazín

5 kajut na výletních lodích, kterým se vyhnout

Nejhorší kajuta

Na lodi vás čeká spousta rozmanitých zvuků, od hudby z tanečního sálu až po vrnění motorů. Patří ke koloritu okružní plavby, ovšem pouze pokud je neslyšíte – ve vaší kajutě. Na co jiného si ještě dát pozor při výběru lodní kabiny ve velké výletní lodi?

Hluk. HLUK!!!

Horší než žádný spánek je snad už jen špatný spánek. Což je případ pasažérů v kajutách blízko motorů (dolní patra vepředu a vzadu) a poblíž technologií jako výtahy, bazény a prádelny. Vyhněte se i kajutám u hlavní promenády, schodiště a vchodů pro posádku. Žádnou výhrou není ani blízká kuchyně, sportovní prostory, taneční klub či rodinný apartmán plný křičících dětí. Ideální je mít co nejvíce jiných, běžných kajut kolem sebe.

Miniaturní velikost

Kdo šetří, má za tři. Při výběru lodní kajuty to však tak úplně neplatí, neboť v nejlevnějších vnitřních kabinách bez okna trpí nejen klaustrofobové, ale také osoby vyššího vzrůstu. Takové kajuty například na lodi Majesty of the Seas mají plochu sotva 11 čtverečních metrů, jinde jsou podivně tvarované a ukrývají výsuvné postele nebo palandy. Rozměry kabiny si ověřte předem a zkontrolujte, zda se do nich počítá i balkon.

Špatný, či žádný výhled

Dobrá zpráva je, že kajuty s omezeným výhledem mohou být levnější. Špatná zpráva je, že kvalita takového výhledu bývá hodně mizerná. Často ho limitují konstrukční prvky lodě jako záchranné čluny, různé převisy apod. Kabiny směrované dovnitř lodě mají sice výhled, avšak na lodní bazén či zahradu. Na druhou stranu existují kabiny deklarované jako bez výhledu, ve skutečnosti stále poskytují alespoň minimální výhled z okna dostatečný i pro fotografování.

Promenáda hned vedle

Speciální kapitolu na některých výletních lodích (Oasis of the Seas, Allure of the Seas) tvoří vnitřní atria a parky. Kajuty u nich nabízejí pramálo soukromí, dokonce i se zataženými závěsy. A po prožití celé plavby v jejich přítmí jako krtek přeci netoužíte.

Mořská nemoc

Kinetóza může zničit celou dovolenou. Nechcete-li s mořskou nemocí bojovat, zvolte kajutu v nižším patře a v centrální části lodě. Houpe to především v horních patrech, blízko zádi či přídi a též v okrajových kabinách s balkónem. Obzvláště na Atlantském oceánu v zimě.