Středomoří - Okružní plavby

Středomoří

Plavby lodí po Středomoří jsou bezkonkurenčně nejoblíbenější. Tato nám blízká destinace je vyhledávaná díky stálému letnímu počasí, množství antických i středověkých památek a krásné přírodě. Oblast plaveb ve Středomoří zahrnuje pobřežní části Středozemního moře na evropském, asijském a africkém kontinentě, ostrovy ve Středozemním moři, Kanárské ostrovy a pobřeží Černého moře. Přístavy vyplutí jsou snadno dostupné autem, vlakem a i letecky.

Poloha Středozemního moře

Středozemní moře leží mezi jižní Evropou, severní Afrikou a Arabským poloostrovem. Má přímé spojení s Černým mořem a Atlantickým oceánem, díky Suezskému průplavu pak i s Rudým mořem. Na 2, 6 mil. km2 se nacházejí četné ostrovy a souostroví.

Z okrajových moří je nejznámější Jaderské a Egejské moře, k menším patří Tyrhénské, Jónské, Krétské, Marmarské, Ligurské moře.

Benátky

Středomoří je kolébkou evropské kultury, vědy, filosofie. Nachází se tu tedy velké množství významných památek, které mají leckdy i úzkou spojitost s našimi dějinami.

Plavba po Středomoří se může stát jednou velkou učebnicí dějepisu. Středomořské státy mají také velice krásnou přírodu. Ze strání vanou kořenité vůně bylin, sytě barevných květů i citrusů.

Pobřeží jižního Středomoří je často nazýváno evropským „Karibikem“ pro své úchvatné pláže a půvabné scenérie malebného pobřeží. Připomenout musíme i úžasnou středomořskou kuchyni vonící po vyzrálých rajčátkách, rozmarýnu, bazalce a olivovém oleji.

Zajímavá místa a přístavy ve Středomoří

Východní Středomoří

Ancona, Bari, Heraklion, Korčula, Kotor, Limassol, Saranda, Split

Západní Středomoří

Ajaccio, Marseille, Neapol, Palermo, Palma de Mallorca, Tarragona, Toulon, Valletta

Jako nástupní přístavy jsou díky snadné dostupnosti nejvíce využívané přístavy severní Itálie: Benátky, Janov, Savona.

Díky dobrému leteckému spojení je vhodné také nalodění v přístavech Barcelona, Řím, Istanbul. Pro nalodění jsou ale otevřené i další přístavy. Trasy plaveb jsou rozdělené na dva základní okruhy: západní Středomoří v oblasti na západ od Apeninského poloostrova,včetně západního pobřeží Itálie a východní Středomoří, zahrnující oblast Jadranu, Řecka a pobřeží zemí Blízkého východu.

Západní Středomoří

Plavby v západním Středomoří jsou atraktivní hlavně pro zastávky ve městech, která se pyšní krásnou architekturou a významnými památkami, často zapsanými na seznamu UNESCO.

Mezi největší taháky tak patří bezesporu Řím s bezpočtem památek mnoha století a Barcelona díky katedrále Sagrada Familia a stavbám architekta Gaudího.

Sagrada Família, Barcelona, Španělsko

Livorno je výchozím přístavem pro návštěvu Florencie a Pisy, dokonalý a zachovalý fortifikační systém najdete na ostrově Malta, rozvaliny kdysi slavného a významného Kartága se navštěvují busem z přístavu Tunis. Valencii se přezdívá díky futuristickému komplexu Město umění a věd, Malaga je nejoblíbenějším turistickým cílem Andalusie.

Ostrovy Sicílie, Sardinie, Korsika, Mallorca, Menorca, Ibiza si zachovaly svoji svébytnost a každý z nich má své typické přírodní zvláštnosti. Ibiza a Mallorca jsou proslavené svými diskotékami, které končí svůj program až s ranním úsvitem. Na všech ostrovech naleznete krásné pláže s plným turistickým zázemím. Pokud tedy nezvolíte poznávací variantu, užijte si slunného počasí a koupání.

Východní Středomoří

Východní Středomoří je klidnější oblastí, přístavní městečka jsou menší, každé z nich má neopakovatelnou atmosféru.

Kulisy ostrovů Mykonos a Kefalonie patří k nejfotografovanějším místům Řecka. Antické památky jsou dobře dostupné z přístavů Pireus, Izmir, Katakolon.

Cinque Terre, Itálie

Výletní loď pluje mezi ostrovy, a tak je i během dne na moři se stále na co dívat a co pozorovat. Nejatraktivnějším ostrovem souostroví Kyklád je Santorini. Výletní lodě vplouvají přímo do mořem zatopeného sopečného kráteru (kaldery), odkud se vám nabízejí úchvatné pohledy na strmé srázy.

Velkým lákadlem je Istanbul, kosmopolitní město rozložené na 2 kontinentech. Historický Dubrovník je dalším skvostem, zapsaným na seznamu UNESCO.

Do východního Středomoří vyplouvají lodě většinou z čarokrásných Benátek. A až přímo z paluby lodi shlédnete na náměstí svatého Marka, řeknete si také, že život je krásný…

Sezóna plaveb ve Středozemním moři

Plavby ve Středomoří se pořádají celoročně. Hlavní sezóna je od května do října, tehdy zde panuje krásné slunné počasí, které prohřívá moře na příjemných 24 až 28 °C . Prázdninové měsíce červenec a srpen jsou obdobím dovolených a školních prázdnin celé Evropy, a tak je dobré si plavbu rezervovat s velkým předstihem. Jarní a podzimní měsíce jsou však také plné slunce, teploty se pohybují kolem příjemných 20 °C. Toto období je tedy nejvhodnější na poznávání památek a výlety do okolí přístavů.

V zimních měsících zůstává ve Středomoří jen malé množství lodí. Trasy jsou upravené a směřují také do teplejších oblastí, jakými jsou Kanárské ostrovy, Madeira, Maroko nebo Egypt a Izrael. Klienti více užívají zázemí lodi, dopřávají si masáže, wellness a další špičkové doplňkové služby. Pro ty, kteří mají málo času nebo si chtějí plavbu jet tak vyzkoušet, doporučujeme vybrat některou z mini plaveb v trvání 2 až 5 dní.

Plavby ve Středomoří pořádají všechny velké a významné lodní společnosti, mezi které patří Costa Cruises, MSC, Norwegian Cruise Line, Royal Caribbean International, Carnival.

Plavby Středomoří s českým delegátem

Pokud máte respekt z neznámé destinace, není lepší řešení, než na takovou plavbu vyrazit s českým delegátem. Zájezd je vytvořen jako balíček s kompletními službami, delegát vás provází po celou dobu zájezdu.

Aktuální plavby Středomoří s delegátem

Reference našich klientů z plaveb Středomořím

Vynikající služby, ochotný a vstřícný personál, monumentalita lodi, zábava a programy po celou dobu plavby, organizace a vše s tím spojené můžu jen chválit.

Ivana R.

Svatební cesta na lodi z Benátek do Řecka byla zatím mým nejromantičtějším zážitkem.

Jitka K.

Týdenní plavbu z přístavu Civitavecchia u Říma jsme si prodloužili o 3denní pobyt v Římě a byla to zatím naše nejhezčí dovolená.

Jana P. a Vladislav P.

Na plavbu jsme se vydali na podzim, ale nelitujeme. Méně turistů a na lodi bazén a dobrá zábava.

Zdena Ch.