Atrakce a přístavy na plavbě po Dunaji - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
ČLÁNKY

Atrakce a přístavy na plavbě po Dunaji

Vydejte se na plavbu po Dunaji do deseti zemí a doputujte až k Černému moři. Cestou vás čeká celá řada turistických lokalit a přístavů v čele s císařskou Vídní, majestátnou Budapeští či dobrodružnými Dunajskými katarakty. Zveme vás na rychlou prohlídku nejzajímavějších míst v okolí Dunaje.

Elegantní říční lodě flotily A-Rosa, pro které je typická velká rudá růže na trupu, nesou jména Bella, Donna, Mia, Riva a nejmladší ve flotile Silva a Flora. Plavby po Dunaji se pořádají v délkách od krátkých 3 - 5denních plaveb přes klasické týdenní plavby na středním toku po 12 - 14denní plavby směřující až do Delty Dunaje.

Mapa toku Dunaje

Zajímavá místa během plavby po Dunaji

Město Pasov

Místo vzkvétá díky studentům a vodní cestě Dunaj - Mohan. Z řeky se můžete kochat nádherným panoramatem starého města, kterému vévodí katedrála Svatého Štěpána se svou mohutnou barokní lodí.

Schlögenská klička

Při plavbě tímto bezesporu nejmalebnějším dunajským ohybem ztichne i hovor na palubě. Zatáčka s úhlem 180° vyvolává úctu. V roce 2008 byla oblast vyhlášená za přírodní div Rakouska.

Město Linec

Největší rakouský říční přístav, který býval industriální metropolí, se přerodil ve významné město evropské kultury. Městské jádro s barokními fasádami a četnými sakrálními stavbami dělí řeka, ze které si můžete vychutnat výhledy na kopec s poutním kostelem Pöstlingberg. Za návštěvu stojí Ars Elektronica Center s interaktivními instalacemi z oborů jako robotika, protetika, neurologie, genové inženýrství a další.

Wachau

Foto: Wachau; fotogalerie A-Rosa

Údolí Wachau

Dominantou údolí je benediktinský klášter Melk, který během plavby po Dunaji uvidíte na kopci nad řekou. Pečlivě udržovaný komplex patří k památkám UNESCO. Také na okolních kopcích, osázených nejlepšími evropskými odrůdami vinné révy, se vypínají starobylé hrady, elegantní zámky či romantické zříceniny. Fakultativní výlet:

  • Dürnstein a klášter Melk, cena 45 EUR (autobusem)

Město Kremž

O bohaté historii města vypovídají znaky na středověkých domech a také symbol města - brána Steiner Tor. Významné město Dolního Rakouska leží na soutoku stejnojmenné řeky s Dunajem a je památkovou rezervací a střediskem vinařství, které se zaměřuje na odrůdu Veltlínské zelené. Milovníci umění si přijdou na své v Kunsthalle, galerii současného umění.

Metropole Vídeň

Město vyzařuje nezaměnitelnou atmosféru, dýchá slavnou minulostí habsburské monarchie a vznášejí se nad ním tóny vídeňské klasiky. Majestátní Hofburg byl s krátkými přestávkami sídlem Habsburků od 13. století, dnes se před ním vinou dlouhé fronty turistů, kteří se těší na bohaté sbírky porcelánu a skla i na komnaty císařovny Sissi. Výstavní vídeňské ulice zvou k procházkám, nakupování i posezení v proslavených kavárnách. Až budete znaveni městským ruchem, přesuňte se do rozlehlých zahrad letní rezidence rakouských císařů. Barokní zámek Schönbrunn s 1 440 místnostmi vypráví o historii říše a pyšní se významnými muzejními výstavami.

Metropole Bratislava

Starobylý hrad Děvín je dominantou krajiny na soutoku Moravy s Dunajem. Nově upravené bratislavské nábřeží ožívá hlavně navečer a zve k příjemným procházkám i posezení v restauracích a kavárnách s výhledem na řeku. Plavby po Dunaji jsou velice oblíbené i u Bratislavanů.

Ostřihom

Foto: Ostřihom; fotogalerie A-Rosa

Město Ostřihom

Strategicky položené místo bylo osídleno už od 2. stol. před n. l. a v průběhu věků se zde vystřídali Keltové, Římané i Osmani. Symbolem této bývalé královské rezidence Uherského království je bazilika svatého Štěpána z počátku 19. století. Důležitý most přes Dunaj nese jméno Márie Valérie po dceři císaře Františka Josefa I. a má za sebou pohnutou historii, neboť k jeho opravení a znovuotevření došlo až v roce 2001. Fakultativní výlet:

  • Dunajský ohyb a Budapešť, cena 65 EUR (autobusem, oběd)

Metropole Budapešť

Kopcovitá Buda a rovinatá Pešť jsou názvy dvou krásných městských částí, které jsou spolu od roku 1873 nerozlučně spojeni. K nejmonumentálnějším stavbám města, které tvoří jeho symboly, patří mohutný královský palác a Parlament. Město je význačným říčním přístavem a přes řeku se klene několik mostů, z nichž je technicky nejzajímavější Řetězový most. Příjemnou relaxaci s bezprostředním dotekem řeky nabízí Markétin ostrov.

Budapest

Foto: Budapešť - budovy Parlamentu; fotogalerie A-Rosa

Dunajské katarakty

Široká a mohutná řeka se jen stěží vsouká do úzkých skalních soutěsek, které bývaly plné nebezpečných skalních prahů, kataraktů. Impozantní soutěska Železná vrata byla v roce 1972 přehrazena 63 m vysokou stěnou s vodní elektrárnou a zdymadly. Krajina s dramatickým nábojem je bezesporu jedním z nejzajímavějších úseků dunajského toku.

Metropole Bukurešť

Dvoumilionové rumunské město patří k nejbohatším oblastem země. Centrum města je tak trochu architektonickým mixem, v němž vynikají udržované bulváry. Návštěvu města si můžete zpestřit koncertem rumunské Státní filharmonie. Významnou památkou je královský palác, zčásti přeměněný na Národní umělecké muzeum. Fakultativní výlety:

  • Na koňském povozu stepí, cena 69 EUR (oběd, víno, šnaps)
  • Okružní jízda městem, cena 37 EUR
  • Zámek Grassalkovich, cena 39 EUR

Město Ruse

Významná zastávka na trase obchodních cest do Konstantinopole byla nazývaná "branou světa". Tuto otevřenost světu si město zachovalo dodnes, kdy patří mezi velká multikulturní města Bulharska. Fakultativní výlet:

  • Přístav Ruse, cena 37 EUR (autobusem)

Dunajská delta

Tok řeky se zklidnil a plavba po Dunaji se blíží ke svému velkolepému finále. Delta o rozloze 3 446 km² je tvořena 3 hlavními a mnoha vedlejšími rameny a kanály, rozprostírá se na území Rumunska a Ukrajiny. Oblast tvoří mokřady a lužní lesy a je biosferickou rezervací evropského významu. Kromě největší kolonie pelikánů v Evropě zde potkáte dalších 300 druhů ptáků a také 45 druhů ryb. Od roku 1991 je delta Dunaje zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Fakultativní výlet z Tulcea:

  • Horní dunajská delta, cena 29 EUR (autobusem, výletní člun)

Vyzkoušejte také plavby: