Kanárské ostrovy - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
ČLÁNKY

Kanárské ostrovy

Islas Canarias (Kanárské ostrovy) jsou tvořeny seskupením několika ostrovů a ostrůvků o celkové rozloze přes 7 000 km2. Jsou většinou sopečného původu a nacházejí se 115 km severozápadně od pobřeží Afriky. Náleží ke Španělsku, od něhož jsou vzdáleny 1 150 km. Mořské dno dosahuje hloubek až 3 000 m.

Lanzarote 2

Lanzarote, Kanárské ostrovy

K největším ostrovům náleží Tenerife (2 053 km2), Fuerteventura (2 019 km2) a Gran Canaria (1 532 km2). Na těchto a na dalších čtyřech menších ostrovech Lanzarote, La Palma, Gomera a Ferro žije asi 1 500 000 obyvatel. Podle polohy ostrova Ferro byl odvozen dřívější název nultého poledníku.

Vulkanická činnost, které ostrovy vděčí za svůj vznik, je patrná i z jejich vnějšího vzhledu. Největším vrcholem na Tenerifě je Pico de Teide, který je svými 3 718 m zároveň nejvyšším vrcholem Španělska.

Ostrovy jsou obvyklou zastávkou námořních linek mezi Evropou a Afrikou a poslední zastávkou při cestě z Evropy do Ameriky. Nejvýznačnějšími přístavy jsou Las Palmas na Gran Canarii a Santa Cruz na Tenerifě. Téměř všechny ostrovy mají letecké i lodní spojení s Evropou, především s mateřským Španělskem.

Ostrovy leží v subtropickém pásmu a na jejich klima má vliv jižní větev Golfského proudu, směřující od pobřeží Britských ostrovů na jih, označována též jako Kanárský proud. Na ostrovech nejsou výrazně odděleny roční doby. Svěží vegetace se na nich udržuje po celý rok.

Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel je zemědělství a rybolov. Úrodná vulkanická půda plodí vinnou révu, citrusové plody a fíky. Daří se zde i pěstování kávy, banánů a manga.

Kanárské ostrovy jsou jedním z nejatraktivnějších a nejnavštěvovanějších míst Evropy. Průměrná teplota vody v Las Palmas se i v nejstudenějším měsíci lednu pohybuje mezi 18 – 20°C a ostrovy „věčného jara“ jsou cílem desetitisíců turistů po celý rok.


Historické události Kanárských ostrovů:
Písemné zprávy o ostrovech pocházejí od Plutarcha a Plinia. Jedna z verzí odvozuje jejich název od latinského canis (pes). Původní obyvatelé jsou označováni jako Guanchové. Jejich životní způsob zůstal evropskou civilizací dlouho nedotčen.
V průběhu 15. stol. byly ostrovy postupně připojovány ke Kastillskému království. Teprve v období vlády Isabely Kastilské a Ferdinanda II. Aragonského se stávají součástí sjednoceného Španělska. Při svých cestách do Nového světa se na Kanárských ostrovech zastavil Kryštof Kolumbus.Bez úspěchu se o dobytí ostrovů pokoušeli Holanďané a několikrát také Angličané. Britský admirál Nelson při nezdařeném pokusu o dobytí ostrova Tenerifa ztratil pravou paži. V letech 1936 – 1939 tehdejší generální kapitán ostrovů Francisco Franco odtud organizoval první kroky k tzv. národnímu povstání a nastolení fašismu ve Španělsku.