Gotland - Okružní plavby
Jste zde:
Okružní plavby
ČLÁNKY

Gotland

Ostrov Gotland je největším ostrovem Švédska (2 981 km2), vzdáleným asi 100 km od východního švédského pobřeží. Zároveň je největším ostrovem Baltského moře. Jeho délka je 150 km, šířka 50 km. Od ostrova Ölandu je oddělen průlivem širokým 55 km. Je tvořen vápencovými skalami vysokými 30 – 80 m, které na západě spadají příkře do moře. Vlivem příboje se za tisíciletí vytvořily na skalnatém pobřeží fantastické skalní útvary. Na ostrově žije něco přes 55 000 obyvatel. Správním centrem a také častou zastávkou výletních lodí je město Visby, ležící na severním pobřeží ostrova. Žije v něm asi 16 000 obyvatel (v době největšího rozkvětu v něm žilo přes 20 000 obyvatel).


Historické události ostrova Gotland:
Z ruského Novgorodu přes ostrov Gotland vedla velká severní obchodní cesta z Asie do Skandinávie. Již v 8. stol. byl ostrov chráněným územím Švédska. Do začátku 12. stol. byli jedinými obyvateli ostrova Gótové, od nichž je také odvozen jeho název. S rozvojem obchodu se postupně na jeho území usazovali i Němci. V roce 1280 byl utvořen mezi Visby a Lübeckem spolek na ochranu proti pirátství. Od r. 1398 změnil ostrov několikrát své pány. Pod svrchovanost Švédského království se trvale vrátil v r. 1645.

Gotland - Fĺrö Raukar - Gamlehamn

Firö Raukar, Gamlehamn, Gotland, Švédsko

Zajímavosti ostrova Gotland:
V severní části ostrova jsou dochovány středověké obětní chrámy rybářů pocházející z 13. století. Z téhož období jsou dochovány další pozdně románské stavby. V Dalhemu se nachází jeden z nejkrásnějších kostelů Gotlandu postavený v roce 1250. Ostrov má dobře vybudovanou síť silnic a zmíněné stavební památky jsou dobře přístupné.
Za návštěvu stojí některé prehistorické nálezy, jakož i rekonstruovaná stavba dvorana Lojsta-Hallen z období kolem roku 400 n. l. Město Visby se pyšní 16 starými chrámy, z nichž jen několik bylo uchováno v původním stavu. Význačnou památkou jsou městské hradby z 13. stol. Původně byly dlouhé téměř 4 km. Z 44 původních hradebních věží zůstalo zachováno 38.

Beach, Gotland, Sweden (6280294439)

Gotland, Švédsko